blogRom / Genel / Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler
Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Yeşil alanlarıyla ön plana çıkan Karadeniz Bölgemiz her köşesiyle cennetten bir parça gibi diyebiliriz. Ülkemizin en çok yağış alan bölgesi olma özelliğine sahip olan Karadeniz, bu yağışların da etkisiyle ülkenin, yeşili en bol bölgesi halini almış.

Bölgenin turizmini canlı tutan en büyük neden doğal güzellikleri olsa da tarihi ve kültürü de ilgi gören etkenlerden diyebiliriz. Bölge, gezilecek yerler bakımından da hayli zengin olan bölgenin en çok ilgi gören gezi türü ise bölge adı ile anılan gezi turları.

Yüzölçümü değerlendirildiğinde en büyük üçüncü bölgemiz olan Karadeniz ayrıca, yatay uzayan bir yapıya sahip olduğu için doğu noktası ile batısı noktası arasında en fazla saat farkı olan bölge.

Yüzölçümü 122 bin metre kare olan bölge Anadolu topraklarının yüzde 18’ini bünyesinde barındırıyor. Doğusu ile batısı arasında 1400 kilometre mesafe bulunan Karadeniz’in güneyi ile kuzeyi arasında ise ortalama 150 kilometre mesafe bulunuyor.

Karadeniz Bölgesi, şehir merkezlerini baz aldığımızda 18 ile ev sahipliği yapıyor. Bölgede yer alan iller ise; Karabük, Düzce, Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Gümüşhane, Samsun, Trabzon, Sinop, Zonguldak, Tokat, Rize, Ordu, Çorum, Kastamonu ve Giresun şehirlerinden ibaret.

Karadeniz’de Gezilecek Yerler
Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Bölgenin en çok öne çıkan illeri arasında ise; Trabzon, Rize ve Samsun geliyor.

Bu kadar geniş bir alana yayılmış olan karadenizde gezilecek yerler saymakla bitmiyor. Her noktasına uğrama imkanınız olmayabilir elbette ama bölgede en azından bir tur etkinliğine katılmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Hayatınızda bir kez bile olsa Karadeniz Bölgesi’ni kısa süreliğine de olsa görmenizi tavsiye ederiz. Bölgenin ev sahipliği yapmakta olduğu, sayılamayacak kadar çok doğal güzellik bulunuyor. Bu güzelliklere, ömrünüze ömür katacak etkiye sahip desek abartmış olmayız.

Ülkemizin cenneti diyebileceğimiz karadeniz gezilecek yerler bakımından ele alındığında anlatmayla bitirilemeyeceğini belirtmek isteriz. Birkaç yazı ile anlatmamız mümkün olmayan Karadeniz Bölgesi’ni, gezipedia.net olarak birçok içeriğimizle karış karış ele alarak sizlerle paylaşmaya çalışacağımızı bilmenizi isteriz.

Bölgenin ön plana çıkan mekanları, yöresel lezzetleri, bölgeye ne zaman ve nasıl gidilebileceği, tarihi ve kültürü gibi pek konuya devam edecek olan içeriklerimizde detaylıca yer vereceğimizden, bu içeriğimizi bir ön bilgi mahiyetinde bırakıyor ve verdiğimiz bu kısa bilgilerle bu yazımızı burada noktalıyoruz. Karadeniz içeriklerimizi takipte kalmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir