blogRom / Genel / Kara Basma ‘Kabusta’ İz Olur

Kara Basma ‘Kabusta’ İz Olur

Kara Basma ‘Kabusta’ İz Olur

Karabasan… Her zaman sıkıntı veren bir durum; metafizik mi desem metanet ve kimya mı desem… Uyurken gelir yatakta, üzerimize çullanan bir kara hayalet gibi kilitler bedenimizi. Kıpırdayamazsınız o an; çok da ürker, korkarsınız.

Uyandığınız halde yataktan kalkamamanız, bir güç tarafından hareketlerinizin engellenmesi, kıpırdayamamanız yada konuşamamanız, bağırmaya çalıştığınız halde sesinizin tüm çabalamalarınıza rağmen çıkmaması, bu süre zarfında çeşitli sesler ve halisünasyonlar görmeniz…

şeklinde başa geliyor. Ardından insanı uyumaya korkutuyor neredeyse. Kendinize kalkmayı telkin edebilir ve bunu başarabilirseniz ala! O artık yoktur. Gerçekliğe dönüş ile varlığı hiçe karışmıştır artık.

Uyku ile uyanıklık arası bölgenin bir durumudur karabasan aynı zamanda. Düşünebilirsiniz çünkü o anda. Önemli olan, beyninizi gerçek dünyaya geri getirebilmek, gerçekle yüzleştirebilmektir. Gözünüzü açmak…

Çok güçlü bir iradeye ihityaç vardır o anda. Bazı insanlar bunu kötü cinler ile açıklar, bazıları da uyku felci dedikleri bir beyin arızasıyla. Cinlerin etkisini bilemeyeceğim, lakin uyku felci yaklaşımından ziyade ben beynin kısa devre dışı kalmaları, bilinç ve varlık konusunda ikileme düşmesi ve sanrıların gerçekmiş gbiialgılanmasıolarak görüyorum bu olayı.

İslami bilgilere göre uykuya giriş sırasında bilincin ya da ruhun bir bölümünün varsayılan tünele tırmanıp soyut bir aleme açıldığını düşünürüz.. Rüyalar bu alemden esinlenmektedir. Çoğu zaman normal uykuya geçişte, uyku ile uyanıklık arasında bir irkilme ve yüksekten düşüyor gibi hisseder ve yataktan sıçrarız. Bu uykuya dalmada belki de tünel olayını açıklar.

demiş hipnozla da uğraşan Dr.Murat Ulusoy. Dinde bu bilgileri verebilmek için bir yerlerde yazılı olması gerek sanırım, enrede kayıtlı olduğunu merak ettim. Lakin tünel efekti ilgimi çekti bu yorumda; uyku ile uyanıklık arası bilinçte olmak, rüyalara etki edebilmek bir çalışma sonucu olabilir. Yine aynı şekilde karabasan da etki kanımca bu etki edebilme yetisi sayesinde olabilir. Sözlükte çeşitli yorumlar ve düşünceler bulabilmek mümkün.

$aman mitlerinden gelme bir ruhtur. soylenceye gore karabasan yeraltinin kotu ruhlarindan birisidir ve tümengi toz topluluguna dahildir. albastı olarak da gecer..

ifadesi ilgi çekici, tümengi toz grubu nedir bir araştırmak gerek.

her seferinde bunun bi canlı olduğunu varsayarak defol git direnişi gösterdim.. belki doğru belki yanlış ama gitti.. bir seferinde ise gitmeden önce beni yattığım yerden aşağı fırlatıp gitti.. düştüm diyesim geldi ama yerden 50cm yüksek bi döşekten yatağın 120cm uzağına düşmek zor bişey.. neticede bu bi olay ve oluyo.. şapkası mı var yoksa sıvı mı salgılıyorum bilemem.. ufakken geyikleri yapılırdı.. karabasana iğne batırabilirsen her istediğini yaptırabilirsin iğneyi çekene kadar derlerdi.. hmm.. iğne bulundurmak lazım bi dahaki sefere..

irade ile karabasandan kurtulabildiğinin ve beynin kurgulamasıyla olayı çok metafizik görebilmenin de mümkün olabildiği ortada.

yine de bu, gece tepemize tüneyerek ses çıkarmamızı dahi etkileyen varlığı veya yokluğu açıklayamıyor. bazı şeyler muğlak bölgede kalır hep.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir