Binance

Kalp Sağlığını ‘’Fakir Beslenme’’ İle Koruyun!

Kalp Sağlığını ‘’Fakir Beslenme’’ İle Koruyun!
Kalp Sağlığını ‘’Fakir Beslenme’’ İle Koruyun!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Mahmut Şahin tarafından yapılan açıklamaya göre kalp sağlığını korumak için fakir beslenme yapmak gerekiyor. Fakir beslenme ise çeşit açısından zengin ancak miktar bakımından fakir olan anlamına geliyor.

3.5 Milyar Kalp Hastası Var!

Kalp ve damar sağlığını korumak adına dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek gerektiğini söyleyen Şahin, AA habere yapmış olduğu açıklamada Türkiye’de 3.5 milyonluk bir koroner kalp hastası olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Türkiye’deki ölümlerin büyük bir bölümünün ise kalp ve damar hastalıklarından kaynaklandığını açıkladı.

Ancak önlem alınması ile kalp ve damar hastalıklarının önüne geçilebileceğini de sözlerine ekleyen Şahin kişilere uyarılarda bulundu. Hareketsiz bir yaşam tarzını bırakmak ve sigara, alkol gibi ürünleri tüketmemenin sağlık açısından önemli olduğunu, kötü beslenme ve yüksek tansiyon gibi durumları değiştirebilmenin kişinin elinde olduğunu söyledi. Genetik mirasın değiştirilemez olduğunu da dile getiren Şahin, kalp ve damar hastalıklarının büyük bir bölümünün değiştirilebilir yani bizim elimizde olan nedenlerden kaynaklandığını da açıkladı.

Kalp ve Damar Sağlığı İçin Dengeli Beslenme!

Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmede en etkili yöntemin düzenli ve dengeli bir şekilde beslenme olduğunu da dile getiren Şahin, kalp yetersizliği gibi bir hastalığın ömür boyu süreceğini ve bu hastalığın önlenmesinde ise beslenmenin en önemli kriter olduğunu açıkladı. Dengeli beslenmenin diyet anlamına gelmediğini de söyleyen Şahin, kalbi koruyacak şekilde beslenmek olduğunu da söyledi.

Çocukluktan İtibaren Kalp Hastalıkları Engellenebilir!

Çocukluk çağından itibaren dengeli ve sağlıklı bir beslenme politikası izlenmesi halinde ilerleyen yaşlarda yaşanacak olan kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçilebildiğini söyleyen Şahin, ülkemizin mutfağının sağlıklı yemekler ile dolu dolu olduğuna da dikkat çekti. Hareketli bir yaşam ve sağlıklı beslenme ile daha kaliteli bir yaşam sürülebileceğine de dikkat çeken Şahin, 2023 yılında 60 yaş ve üzeri olan nüfusun 1.5 milyonunun kalp yetersizliğine yakalanabileceğini söyledi. Genç nüfusun ise beslenmesine ve hareketli bir yaşam biçimi benimsemesi gerektiğine de değindi.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir