Binance

İpoteksiz Ev Kredisi

İpoteksiz Ev Kredisi
İpoteksiz Ev Kredisi

İpoteksiz Ev Kredisi

Son zamanlarda ülkemizde artış gösteren nüfus oranı, beraberinde en temel ihtiyaçlardan bir tanesi olan barınma ihtiyacının da artmasına neden olmuştur.

Barınma ihtiyacı arttıkça da inşa edilen konutların yapımını hızlandırmıştır. Hayata geçirilen konut projeleri sayesinde birçok aile konut sahibi olabilmektedir.

Bankalar ise konut kredileri sağlayarak insanların ev sahibi olabilmesini kolaylaştırmıştır. Ancak bankalardan alınacak olan ev kredilerinde de belirli şartlar bulunmaktadır.

Bu şartlardan en önemlisi ipotek gösterme zorunluluğu olmakla birlikte ipoteksiz ev kredisi veren bankalar var mı sorusuna yanıt niteliğinde olan bu yazımızı siz değerli okurlarımızı bu konuda ayrıntılı şekilde bilgilendirmek için kaleme aldık.

Konut kredisi kullanmayı düşünen birinin öncelikle bulduğu evin fiyatı kadar kredi çekmek için araştırma yapması muhtemeldir.

Kredi için bankalara başvurulduğu zaman, gerekli şartlar ve belgeler hususunda bilgilendirme yapılır. Bu değerlendirmeler arasında ‘’ uzman incelemesi ‘’ tarafından konut üzerine bir fiyatlandırma yapılması söz konusudur.

Bu değerlendirmenin amacı ise bankanın, konut fiyatının %80’i kadar kredi kullanmanıza izin verecek olmasıdır.

Geriye kalan fiyat aralığı ise, nakit verilme suretiyle ya da tekrar bankaya başvurup ihtiyaç kredisi adı altında belli bir ödeme alarak kapatılır.

Bu konuda yüklü miktarı karşılamanızı teşvik etmek açısından banka sizden ipotek isteyecektir.

Eğer başka herhangi bir teminat göstermezseniz, ipoteksiz ev kredisi kullanmanız ne yazık ki mümkün olmayacaktır.

İpoteksiz ev kredisi kullanmak istiyorsanız bunun tek yolu belli bir miktar birikim yaptıktan sonra ihtiyaç kredisi çekmek ve istediğiniz konutun ödemesini bu şekilde tamamlamaktır.

Ancak burada unutulmaması gereken nokta şudur, konut kredisi faiz oranları ile ihtiyaç kredisi faiz oranları arasında büyük fark bulunmaktadır.

Yani konut kredisi tüketici için ihtiyaç kredisine oranla çok daha uygundur. İhtiyaç kredisi faiz oranlarının yüksek olması ve ödeme tarihleri bakımından tüketici için dezavantaj oluşturmaktadır.

Ancak ipotek göstermeden bu krediye sahip olabilmeniz de yararları arasında sayılabilir.

Sonuç olarak ipoteksiz ev kredisi kullanmanız mümkün olmamakla birlikte ancak yüksek faiz oranları ve sınırlı miktarda kullanabileceğiniz ihtiyaç kredilerinde ipotek gösterme koşulu aranmamaktadır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir