Binance

IP Adresi Sorgulama

IP Adresi Sorgulama
IP Adresi Sorgulama

IP Adresi Sorgulama

Bazen bazı işlemler için kullanıcılar ip sorgulama işlemi yapmak isterler. Bu yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığını sizlere anlatacağız. Ancak öncelikle şu konulara temas etmeliyiz.

IP nedir? Ne işe yarar?

IP adresi bilgisayar kullanıcılarının internete bağlandığı andan itibaren bilgisayar için atanan kod numarasından oluşmaktadır.

Her bilgisayarın kendine ait bir IP adresi vardır. IP adresi internete girdiğimizde arama motoruna yazdığımız internet adresinin özünü oluşturur. Yani biz arama çubuğuna harflerle yazılar yazsak dahi bunun internet işleyişindeki karşılığı rakamlarla olmaktadır.  

IP adresi birbirinden farklı dört sayının aralarına nokta koyulmasıyla şifrelenen bir yapıdır. IP adresi biline bir sitenin harflerden oluşan imi değil de rakamlardan oluşan IP adresi yazılsa dahi aynı sonuca ulaşılır.

İnternet üzerindeki bu şifreleme özelliği bilgisayarlarda da vardır. IP adresi bilinen bilgisayarlara kolaylıkla bağlanılabilir. İnternete bağlanan çoğu bilgisayarın IP adresi ise sürekli değişmektedir.

İp adresi nasıl öğrenilir?

Bilgisayarınıza ait IP adresini öğrenmek için ‘Başlat’ menüsünden ‘Çalıştır’ komutuna girerek ‘ipconfing’ yazarak ip adresinizi öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarlara format atıldığında ip adresleri sıfırlanır ve yenisi verilir. Bu yöntem dışında ip adresini öğrenemiyorsanız ip sorgulama yapabilirsiniz.

İp sorgulama işlemi genellikle çoğu internet sitesi üzerinden yapılabilen bir uygulamadır. Bu uygulamaya göre ip sorgulaması yapan kişinin bilgisayarına ve internetine dair bilgiler görüntülenebilmektedir.  

İp sorgulama yöntemi sayesinde bilgisayarınızın bağlandığı noktayı kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca Hackerlara karşı önlem almak isteyen kişilerinde ip sorgulamayaparak bilgisayarlarını koruma altına alması sağlanabilmektedir.

Kendi ip numaranızı sorgulayın:

İp Adresinizi Sorgulamak için Tıklayınız!

İp adresinden adres sorgulayın ve ikamet adresi bulun:

İp Adresinden Adres Sorgulamak için Tıklayın!

İp sorgulama işlemleri ip sorgulama sitesine girildiği andan itibaren harita üzerinden sizin bağlantınızı gösterebildiği gibi size tahmini bir ip adresi vererek sorgulama yapmanızı da sağlamaktadır.

Genellikle bilgisayarında önemli bilgileri olan ve ya bilgisayarı çalınan kişilerin ip adresleri bilindiği için bu tür sıkıntılara karşı önlem almak mümkündür.

E-Mail Adresinden İP Numarası Sorgulama

Bilgisayarlara özel olarak yüklenen programlar sayesinde ip adresi herkesin ulaşamayacağı bir konum haline getirilebilmektedir. İp sorgulama işlemleri sayesinde pek çok kişi bilgisayarına ait verilere kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir