Binance

İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak
İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Fotoğraf çekmeyi veya Photoshop veya illustrator aracılığıyla görseller çizmeyi seviyorsanız online fotoğraf satışı işi sizin için biçilmiş kaftandır.

Önceden sadece profesyoneller ve bağlantıları olan insanlar fotoğraflar ve görseller satıyordu. Ancak artık internetin ve de özellikle mikrostok ve makrostok gibi aracıların da yardımıyla online stok fotoğraf sitelerinin kalite standartlarına uyan herkes fotoğraflar ve görüntüler satabiliyor.

Online fotoğraf satışından nasıl para kazanılır?

1 – Değişiklik yapacağınız, kopyalayacağınız veya satacağınız herhangi bir işin telif haklarına sahip olduğunuzdan emin olun

2 – Fotoğraflarınızı satmak istediğiniz stok foto sitelerini seçin. Acemiler dreamstime.com, freedigitalphotos.net ve shutterstock.com’u kullanabilir. Bununla birlikte profesyonel fotoğrafçılar Getty Images veya Corbis’i seçebilir.

3 – Seçiminizi yaptıktan sonra hesap açın. Stok foto sitelerinin kayıt işlemleri genelde bedavadır.

4 – Fotoğraflarınızı yüklemeden önce şartları okuyun ve net bir şekilde anlayın. Dreamstime minimum 3 mega piksel boyut şartı koşar. Aynı zamanda ticari konseptler, yaratıcı olan pazarlanabilir kompozisyonlar, renk, açıklık ve ışık seviyesi yüksek fotoğrafları tercih ederler. Görselin jenerik ruhuna odaklanırlar. Başka bir ifadeyle bazı fotoğraflar Dreamstime tarafından reddedilirken bazıları tarafından kabul edilir ve satılabilir hale gelir.

5 – Seçtiğiniz internet sitesi tarafından reddedilme olasılığınız olduğu için Dreamstime haricinde freedigitalphotos.net, shutterstock veya fotolia.com gibi stok sitelerine kayıt yaptırdığınızdan emin olun.

6 – Fotoğraflarınız kabul edildikten sonra satışa hazır hale gelirler.

7 – İnternet üzerinden satışa çıkarılan binlerce fotoğraf olduğu için fotoğraflarınızın reklamını yapmanız gerekebilir. Örneğin seçtiğiniz site tarafından reddedilen fotoğraflarınız varsa morguefile.com’a kayıt olabilir ve bedava dağıtmak için reddedilen fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz. Bu ürün numunelerinden bedava dağıtmaya benzer. Buna ek olarak bedava fotoğraf dağıtmak tanıtım anlamına da gelir.

İpuçları

Kayıt olmadan önce “Başlarken” ve “Sıkça sorulan sorular” bölümlerini her zaman kontrol edin.

Daha fazla para kazanmak istiyorsanız fotoğraflarınız için daha yüksek fiyatlar belirleyecek Getty Images, Corbis, photo.com ve alamy.com gibi siteleri seçin. Ancak bu sitelerin fotoğraf kabul şartları daha sıkıdır ve büyük olasılıkla profesyonel bir fotoğrafçı olana kadar fotoğraflarınız kabul edilmeyecektir.

Uyarılar

Telif hakkı ihlalini önlemek için yüklediğiniz fotoğrafların ve imajların telif haklarına sahip olduğunuzdan emin olun. Telif hakkının farklı seviyeleri vardır. Bazıları kopyalamaya ve dağıtıma izin verirken satışa veya ticari kullanıma izin vermez.

Dreamstime gibi bazı siteler fotoğrafların bütün haklarını satarsanız bonuslar sunar. Bu seçeneği kullanmadan önce şartları ve koşulları dikkatli bir biçimde gözden geçirin.

İhtiyacınız olanlar

Digital SLR fotoğraf makineleri gibi profesyonel fotoğraf makineleri
İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar veya tablet
Adobe Photoshop ( isteğe bağlıdır ancak tavsiye edilir )
Adobe Illustrator: başka fotoğraflar yerine kendi görsellerinizi yaratmak istiyorsanız ( isteğe bağlıdır ancak tavsiye edilir )

İnternetten para kazanmak isteyenlere özel en gerçekçi ve güvenilir online para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir