Binance

İdrar Kaçırma Nedenleri Ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Nedenleri Ve Tedavisi
İdrar Kaçırma Nedenleri Ve Tedavisi

Her iki cinste de yaşanan genel bir durum olsa da kadınlarda daha fazla görülen bir durumdur. Kadınlarda idrar kaçırma hastalığının daha fazla yaşanmasının sebebi hamilelik ve zor doğumlardır.

Erkeklerde başarılı yapılmayan prostat ameliyatları sonrasında oluşur. Bu durum erkeklerde ameliyat sonrasında 1 yıl devam ederse kalıcı olur ve iyileşmez.

Kadınlarda genetik olarak büyük aptesti düzenleyen kasların, mesane kaslarının daha zayıf olmasıyla meydana gelir. Bazen hiç bir neden olmadan da meydana gelebilir.

Gülerken, hapşırırken idrar kaçırma yaşayabilir. Bezende doğumlarda sezaryen ameliyatı ile gerçekleştiren kadınlarda mesanenin zarar görmesi sonucunda kadınlar idrar kaçırma yaşarlar.

İdrar kaçırma durumlarında başlangıçta neden olduğunun araştırılması ve problemin ortadan kaldırmaya yönelik tedavilerin uygulanması gerekir.

İdrar Kaçırma Nedenleri

Ürodinami testleri ile seviyesi belirlenir kabul edilebilir seviyelerin üzerinde ise önem kazanır. Kişinin neden idrar kaçırdığı bu testler sayesinde anlaşılabilmektedir.

Mesanenin gevşemesi ile meydana gelebilir, sinir sisteminde meydana gelen bozuklukların sonucunda oluşabilir. Mesane bölgesinde bulunan adalelerle ilgili problemlerden kaynaklanabilir.

İdrar Kaçırma Tedavisi

En fazla yapılan işlem karından girilerek gevşeyen sistem yukarı kaldırılarak mesane ve üretra arasında bulunan açının olması gerektiği gibi olmasını sağlanır.

Diğer bir yöntem ise hamak sistemine benzer bir işlemdir. Bu işlemde kasıklardan girilir ve idrar kaçırmaya sebep olan sistem yukarı doğru kaldırılır. Bu sistemler oldukça başarılı uygulamalar olup sonuçları başarılı uygulamalardır.

Bazı durumlarda ise rahim oldukça gevşer ve aşağıya doğru iner, mesaneyi etkileyerek idrar kaçırmaya neden olur. Böyle durumlarda ise özellikle de kadının ileri yaşlarında görülen bu durumlarda rahim tamamen çıkarılması tercih edilebilir.

İdrar yolları iltihabının neden olduğu idrar kaçırmalarda doktorun uygun gördüğü ilaçların kullanılması ile tedavi uygulanabilir. İdrar kaçırma egzersizleri ile kaslar çalıştırılarak güçlenmesi sağlanır. Bu hareketler sık sık tekrar edilmelidir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir