Binance

İç Dekorasyonda Işıklar Nasıl Olmalı?

İç Dekorasyonda Işıklar Nasıl Olmalı?

İç Dekorasyonda Işıklar Nasıl Olmalı?

İç dekorasyonda, mekanı güzelleştiren birçok etmen vardır. Mobilyalar, koltuklar, duvardaki tablolar, aynalar hatta ışıklar bile bu dekorasyon yapısını büyük ölçüde etkileyen faktörlerdir.

Dekorasyon yaparken insanın karşısına birçok seçenek çıkar bu seçenekler arasında kişinin öncelikle belirlemesi gereken şey nasıl bir ortam istediğidir.

Geniş bir mekanda dekorasyon seçenekleri farklı olurken sıcak ve küçük bir iç mekan için çok farklı dekorasyon ürünleri kullanmak gerekmektedir.

Dekorasyona Etki Eden Etmenler

Dekorasyona etki eden etmenler arasında mekan eşyalarının yanı sıra ışık ve renk büyük etkiye sahiptir.

Kişi geniş bir mekan arayışı içerisinde ise buna yönelik bir renk ve ışık seçmesi gerekirken sıcak bir mekan arayışı içerisindeyse buna göre renkler ve ışıklar tercih etmelidir.

Dekorasyona Işığın Etkisi

Dekorasyonda ışık seçimi yaparken ışık parlaklıkları hatta renkleri bile birçok seçenek halinde önümüze gelmektedir.

Açık renk bir tasarım düşüncesi içerisinde iseniz ışık seçiminiz güçlü ve beyaz renkte olmalıdır.

Geniş bir mekan arayışı içerisinde iseniz mekanınıza çok sayıda ışık kaynağı kayabilir, ortama parlak ve ferah bir atmosfer sunabilirsiniz.

Işık kaynağı seçimleriniz eski tarz ampullerle süslenmiş olabilir ve ya yeni nesil enerji tasarrufu sağlayan LED aydınlatmalar da kullanabilirsiniz.

Eviniz, tasarım yaptığınız iç mekanda rustik bir görünüm arıyorsanız, daha loş eski tarz ve sarı ışıklar kullanmalısınız.

Ortamda kullanılan ışık kaynağının rengi ortamı ısıtıp soğutabileceği gibi aynı zamanda dar ve ya geniş de gösterebilmektedir.

Sıcak bir mekan isteyenler sarı ve ya gün ışığı renginde ışık kaynakları tercih etmeli ve düşük güçte ışıklar veren ampuller kullanmalıdır.

Bu kullanışın ortamı ısıtmasının arkasında yatan etmen bir mum ışığına ve ya bir şömine ateşi parlamasına benzemesidir.

Beyaz ışık kaynağı ise karlı bir havada beyaz karlar üzerinde parlayan ışığı anımsatması nedeniyle kaynaklı olarak ortama soğuk ve geniş bir atmosfer katmaktadır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir