blogRom / Genel / İç Anadolu’da Gezilecek Yerler

İç Anadolu’da Gezilecek Yerler

İç Anadolu’da Gezilecek Yerler

Ülke topraklarımızın orta bölümünü oluşturan İç Anadolu Bölgesi, başka bir deyişle ise Anadolu’nun bağrı diye tabir edilmekte. Ülkenin orta kısmında yer aldığı için Orta Anadolu olarak da bilinen bu bölgemiz gerek kültürü gerekse tarihi ile hayli ön planda olan bir bölge olma özelliğine sahip.

İç Anadolu Bölgesi, yüzölçümü bakımından da Doğu Anadolu Bölgesi’nden sonra en büyük ikinci bölgemiz. Anadolu topraklarının yüzde 19’unu oluşturan bu bölge, 151 bin kilometre karelik bir alana sahip. Nüfus bakımından değerlendirildiğinde ise Marmara Bölgesinden sonra nüfusu en yüksek ikinci bölgemiz de yine İç Anadolu Bölgesi oluyor.

Diğer bir özelliği de Güneydoğu Anadolu Bölgesi hariç bütün diğer bölgelere sınırı bulunan tek bölgemiz olması. İç Anadolu’nun en kısa sınır kesimi ise Marmara Bölgesi’ne olan kısımdan oluşuyor.

İç Anadolu, merkezlerini baz aldığımızda 13 şehri sınırları içerisinde bulunduruyor. Şehir merkezlerini baz almaktan kastımız, bazı ilçelerin farklı bölge sınırlarına giriyor olması. İç Anadolu’da yer alan iller nüfus sıralamasına göre ise; Ankara, Konya, Kayseri, Eskişehir, Sivas, Kırıkkale, Aksaray, Karaman, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Yozgat ve Çankırı şehirlerinden ibaret.

Uzun zamandır coğrafya dersi görmeyenlerimiz, bazı illeri yazmayı unutmuş olabileceğimizi düşünebilir. Gayet de normal ama eksik yer yok.

İllerin isimlerini gördüğünüzde gezilecek yerler yavaş yavaş zihninizde canlandı bile doğru mu? Tarihi ve kültürü bakımından ön plana çıkan bölgelerden olduğunu belirttiğimiz iç anadolu gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin.

İç Anadolu’da Gezilecek Yerler

Her ilin kendine özgü turistik mekanları bulunuyor fakat, İç Anadolu Bölgesi’nde turizmin en yoğun olduğu illerin başında Konya, Nevşehir, Kayseri şehirleri geliyor.

Konya; hem tarih hem de inanç turizmi açısından ön plana çıkan şehirlerimizden. Nevşehir denilince akla ilk gelen turistik mekan Ürgüp ve Göreme oluyor. Kayseri ise yine tarih turizminde ön plana çıkıyor ama asıl ilgi gösterilen yönü kış turizmi diyebiliriz.

Tabi ki İç Anadolu Bölgesi sadece buralardan ibaret değil. Konu gezi ve turizm olduğunda tüm detayları önünüze sermekten büyük keyif alıyoruz.

Bu içeriğimizde kısaca bahsettiğimiz İç Anadolu Bölgesi hakkında gezebileceğiniz bütün mekanları gezipedia.net olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. O yüzden, takipte kalın diyoruz. Başka da bir şey demiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir