Binance

Hisse Senedinin Düşeceğini Nasıl Anlarız?

Hisse Senedinin Düşeceğini Nasıl Anlarız?

Kolay para kazanmanın kolay yollarından biri olan borsada aldığımız bir hissenin değerinin ne olacağı hakkında biraz fikir sahibi olmak için, birçok sistem vardır ve bununla alakalı kısa dipnotlar bulunmaktadır ki bunlar uygulanırsa para kaybetme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Olursa da bu durumla alakalı olarak şanstan ötürü diyebilir.

1. Hisseyi Al/Sat Yapan Büyükler

Satın almış olunan hissenin günlük, aylık, yıllık olarak değerleri görülebilmektedir. Bu değerler içerisinde hisseyi elinde tutan en büyük 5 şahıs ya da firmanın ismi tüm uygulamalarda görülmektedir.

Bankalar bir hisseye giriş yapıyorsa satın alım işlemi yaptıkları takdirde o hisse satın alınabilir durumdadır ve gönül rahatlığıyla da elde tutulabilir. Özellikle Alman firma ya da bankalarının hissenin fiyatını hareketlendirme de rolü büyüktür ve bu da dikkat edilmesi gereken hususlar başındadır.

2. Hissenin Çıkardığı Değer Durdurma Vs. Duyuruları

Bu durumla alakalı olarak firmanın özelinde bazı haberler piyasaya sürülmekte ve bu haberler içerisinde en tehlikeli olanı değer durdurma haberidir ki, bu haber alınmış olan hissenin daha fazla kârı hisseye yansıtmayacağı bildirimidir.

Bu haberi alan genelde küçük yatırımcılar bu durumu hisse senedi düşmesi olarak yorumlar ve hisse senetlerini ellerinden çıkarmaya başlarlar. Bu satış işlemleri ise hissenin fiyatını daha da düşürecek duruma getirmektedir.

3. BIST 100 Değeri

Bilindiği üzere Borsa İstanbul’un hareketlerine bağlı olan birçok hisse vardır ki bu hisseler Borsa İstanbul’un düşüşüyle düşüp artışıyla artmaktadır. Bu düşüş ve artışlar hisse için sağlıklıdır fakat düşeceğine dair duyulan bir haber, hissenin de düşeceği anlamına gelmektedir.

BIST’in durumunu ise birçok şey etkileyebilir ki bunlardan başlıcaları: Hükümetin dışa olan tavrı, Dış ülkelerin diğer ülkelerle diyaloğu, İthalat veya ihracat değerleri gibi şeylerdir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir