Binance

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Eğer yatırım amaçlı bir hisse senedi alma planınız varsa izlemeniz gereken temel bir yol bulunuyor. Fakat hepsinden önce bir borsa bilgi ve birikimine sahip olmalısınız.

Eğer borsa hakkında bilgi ve birikime sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ve artık bir hisse almak istiyorsanız yapmanız gerekenler basit. Kendinize bir aracı kurum seçmelisiniz. Öncelikle bu kurumun borsaya üye olmuş bir aracı kurum olması gerekmekte. Yatırım amaçlı hisse senedi alacak bir kişinin bizzat borsadan bir hisse senedi alması mümkün değil. SPK tarafından yetkili olduğuna dair bir belge ve “Borsa Üyelik” belgesini borsadan almış olması gerekmektedir. Bu yüzden doğru aracı kurumu seçmeniz çok önemli bir yer tutmaktadır. Ezber bozan ve büyük düşünenler için InvestAZ Yatırım Menkul Değerler şirketini tavsiye ediyoruz.

Aracı kurum seçiminin ardından, kuruma giderek bir “Yatırım Hesabı” oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonrasında kurumun başvurunuzda yer alan Çerçeve Sözleşmesi’ni ülkemizin Takas ve Saklama Merkezi’ne yani Takasbank’a iletmesi gerekmektedir. Bu sözleşme aracı kurum ve alıcı arasında yapılacak anlaşma dahilinde ayrıntılar içerir.

Aracı kurum ile yatırımcı aralarında bir Komisyon Oranı belirlemelidir. Yatırım yapacak kişinin kurum ile bu konuda iyi bir anlaşmaya varması oldukça önemlidir. Bu aşamadan sonra yatırım hesabınızın aktif hale gelmesi beklenmeli, aktif hale gelmesinin ardından ise hesaba para yatırılmalıdır. Bu tutar borsa minimum borsa açılış tutarı kadar olması gerekmekte ve yapılacak işleme göre değişiklik gösterebilmektedir.

Para yatırma işleminin tamamlanmasının ardından “Hisse Senedi Seçimi” devreye girecek. Yatırım amaçlı alacağınız hisseyi doğru seçmelisiniz. Sektör ve şirketin analizini iyi yaparak, değerinin artacağı veya azalacağı yönünde doğru tahminde bulunmalısınız. Seçiminiz ardından “Hisse Senedi Alım Emri” vermeniz gerekiyor. Günümüzde internet üzerinden rahatlıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse Senedi Nasıl Alınır? açıklamaya çalıştık, umarız hisse senedi alım satım işlemleri hakkında bilgi edinebilmişsinizdir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir