Binance

Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı yazımızda faiz oranı ve enflasyon oranı risklerini ele alacağız.

Faiz oranı riski ve enflasyon riski birbirinden bağımsız olarak veya birbiri ile iş birliği içinde kendini gösterebileceğini bilmeliyiz.

Faiz oranı riskini kısaca faiz oranlarının yükselmesi sonucu hisse senedi almak isteyeceğimiz firmanın daha fazla finansmana ihtiyaç duyması olarak tanımlayabiliriz.

Eğer bir işletmenin faiz oranları nedeniyle maliyetleri artıyorsa, o işletmenin varlığını pek de uzun süre sürdüremeyeceğini görüyoruz.

Eğer faiz oranlarının yükselmesi yüksek enflasyonlu bir duruma denk geliyor ise, borsada almak istediğimiz hisse senedi için daha büyük sorun teşkil etmekte olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan faiz oranı ve enflasyon oranı riskleri maliyetlerini bir sonraki dönemlere aktarabilen firmalar için daha az sorun teşkil ettiğini söylesek de enflasyonun tüketiciler üzerinde genel olarak bir olumsuz etkisi olduğunu hatırlamalıyız.

Faiz oranlarındaki ve enflasyon oranındaki artma daha zayıf alım gücüne sahip tüketiciler doğuracağını ve bu yüzden daha zayıf bir ülke ekonomisi meydana getireceğini bilmeliyiz.

Dolayıysıyla bu tip bir durum bize bir ekonomik kriz benzeri bir atmosfer sunacağını söylemeliyiz.

Ekonomik kriz benzeri olan bu durumda borsadan hisse senedi almak birçok kişi için tercih edilebilir bir seçenek olmaktan çıkacağını hatırlatmalıyız.

Bu tip durumlarda tüketicilerin borsa daha güvenli yatırım araçlarına yönelmelerini tavsiye ederiz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir