Binance

Hipertimezi Nedir?

Hipertimezi Nedir?
Hipertimezi Nedir?

Hipertimezi Nedir?

Bir insanın geçmişi hakkında otobiyografik bir hafızaya sahip olması durumu hipertimezi hastalığı olarak adlandırılır. Bu hastalığa sahip olan kişiler, geçmişinde yaşamış olduğu tüm anıların her saniyesini hatırlarlar.

Toplum arasında hiçbir şeyi unutmayan her şeyi hatırlayan bir hastalık olan bu hastalık aslen daha da ciddi bir nörolojik hastalıktır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre dünyada 12 kişide bulunan bir hastalıktır.

Fazlasıyla nadir görülen bu hastalık, çok iyi bir durum olarak görülse de kişiyi oldukça rahatsız edecek bir psikolojik soruna iter.

Tıp dünyasında üstün bellek olarak nitelendirilen bu hastalık sahipleri kişiler, geçmişte yaşamış olduğu her olayı, her durumu hatta her konuşulanı hatırlar.

Hipertimezi Hastalığı Belirtileri

Hipertimezi hastaları her şeyi hatırlıyor olsa da, yalnızca kendi ile alakalı durumları hatırlar. Yalnızca kendi hayatlarını hatırladıkları için hatırladıkları o dönem içerisinde yaşanan diğer olayları hatırlamazlar.

Üstün bellek olarak nitelendirilen bu kişiler, bellek olarak çok gelişmiş durumda olsalar da ezberleme tarzı becerileri ve diğer öğrenme fonksiyonları normal insanlar ile aynı düzeydedir.

Çoğunlukla hipertimezi hastaları, devamlı bir şekilde geçmişi düşündükleri için gelecek hakkında plan yapamaz ve gelecek hakkında pek fazla düşünmezler.

Hipertimezi Hastalığının Nedenleri

Hipertimezi tanısı konan kişilerde yapılmış araştırmalar sonucunda, beynin hafıza bölümünün normalinden daha büyük olduğu görülmüştür. Normalden büyük olması nedeni ile gen işleme durumunda hafıza becerileri oldukça güçlenmeye başlar.

Bazı uzmanların söylemlerine göre, hatırlama ve depolama bölgesinin, bilgileri geri çağırması ve beynin bunun için özel bir kod kullandığı iddia etmişlerdir.

Hipertimezi hastalığı yaşayan kişilerin MR görüntüleri incelenmiştir ve beynin sol ve sağ korteksin de, ön singlut kıvrımı ve temporal lob bölgelerinde büyüme görülmüştür. Bu tip büyümeler, beynin kişisel tüm anılarını unutmamasını sağlar.

Hipertimezi Nedir?

Hipertimezi, dünyada sadece 20-30 civarı insanda bulunan bir durum. İnsanlar, aşırı hatırlama denilen bir durum içerisinde oluyor ve böylece gördükleri ya da duydukları her şeyi çok net bir şekilde hatırlayabiliyorlar. Buna yıllar önce yaşanmış ilkokuldaki bir ders ortamı bile dâhil oluyor. Bu durumun keşfedilmesi ise çok öncelere dayanmıyor.

Hipertimestik sendrom denilen durum 2006 yılında tanımlanmış. İlk kez nöropsikoloji dergisi Neurocase’nin 2006 yılında çıkan bir makalesinde dünyaca tanındı. Makaleye göre bu sendromu taşıyan kişiler iki duruma sahiptirler; geçmişte yaşadıklarını hatırlamak için çok aşırı zaman harcama ve yaşadıklarını çok iyi hatırlayabilme.

Hipertimestik Kişiler Nasıl Özelliklere Sahiptir?

Çok az insanın bu sendroma sahip olması, bilim insanları tarafından incelenmesini zorlaştırıyor. İlk bakışta çok iyi ve yararlı gibi bir özellik gibi görünen Hipertimezi esasen insanlara çok da mutlu bir hayat vadetmiyor.

Durumu yaşayan Jill Price adındaki bir kişi, iş ve okul hayatı için gerekli bilgileri ezberlemenin, bütün bireysel deneyimleri anımsamakla aynı şey olmadığını söylüyor.
Ancak geçmişte yaşadığı çoğu olayı adeta orada tekrar bulunup, o anı tekrar yaşıyormuş gibi bir his uyandırdığını söylüyor.

Özellikle tarihleri çok iyi hatırladığını söyleyen Price, bu durumu araştıran bilim insanlarını oldukça şaşırtmayı başarmış. Görme engelli olan başka biri ise, geçmişin ve şimdinin birbirine karıştığını söylüyor. Bir olayı düşünürken, eski bir olay mı yoksa şimdiki zaman mı olduğunu bazen ayırt edemiyor.

Yine de Bazı Şeyleri Yanlış Hatırlayabilirler

Hipertimezi sahibi kişiler, birçok olayı net biçimde hatırlasalar da bazı durumlarda unuttukları da olabiliyor. Çünkü bu hastalık belki de dünyanın en nadir bulunan sendromu.

Bu nedenle duruma sahip bir kişi bunu kimsenin anlamadığı bir dil ile konuşmakla bağdaştırıyor. Bazen kişiler, yaşanmamış bir anıyı bile yaşanmış olarak sanabiliyor.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir