blogRom / Genel / Hipertimezi Nedir?

Hipertimezi Nedir?

Hipertimezi Nedir?
Hipertimezi Nedir?

Bir insanın geçmişi hakkında otobiyografik bir hafızaya sahip olması durumu hipertimezi hastalığı olarak adlandırılır. Bu hastalığa sahip olan kişiler, geçmişinde yaşamış olduğu tüm anıların her saniyesini hatırlarlar.

Toplum arasında hiçbir şeyi unutmayan her şeyi hatırlayan bir hastalık olan bu hastalık aslen daha da ciddi bir nörolojik hastalıktır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre dünyada 12 kişide bulunan bir hastalıktır.

Fazlasıyla nadir görülen bu hastalık, çok iyi bir durum olarak görülse de kişiyi oldukça rahatsız edecek bir psikolojik soruna iter.

Tıp dünyasında üstün bellek olarak nitelendirilen bu hastalık sahipleri kişiler, geçmişte yaşamış olduğu her olayı, her durumu hatta her konuşulanı hatırlar.

Hipertimezi Hastalığı Belirtileri

Hipertimezi hastaları her şeyi hatırlıyor olsa da, yalnızca kendi ile alakalı durumları hatırlar. Yalnızca kendi hayatlarını hatırladıkları için hatırladıkları o dönem içerisinde yaşanan diğer olayları hatırlamazlar.

Üstün bellek olarak nitelendirilen bu kişiler, bellek olarak çok gelişmiş durumda olsalar da ezberleme tarzı becerileri ve diğer öğrenme fonksiyonları normal insanlar ile aynı düzeydedir.

Çoğunlukla hipertimezi hastaları, devamlı bir şekilde geçmişi düşündükleri için gelecek hakkında plan yapamaz ve gelecek hakkında pek fazla düşünmezler.

Hipertimezi Hastalığının Nedenleri

Hipertimezi tanısı konan kişilerde yapılmış araştırmalar sonucunda, beynin hafıza bölümünün normalinden daha büyük olduğu görülmüştür. Normalden büyük olması nedeni ile gen işleme durumunda hafıza becerileri oldukça güçlenmeye başlar.

Bazı uzmanların söylemlerine göre, hatırlama ve depolama bölgesinin, bilgileri geri çağırması ve beynin bunun için özel bir kod kullandığı iddia etmişlerdir.

Hipertimezi hastalığı yaşayan kişilerin MR görüntüleri incelenmiştir ve beynin sol ve sağ korteksin de, ön singlut kıvrımı ve temporal lob bölgelerinde büyüme görülmüştür. Bu tip büyümeler, beynin kişisel tüm anılarını unutmamasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir