Binance

HGS Sorgulama

HGS Sorgulama
HGS Sorgulama

HGS Sorgulama

Ülkemizdeki otoyol ve ücretli köprülerden nakit ödeme ile geçiş, yıllar süren çalışmalarla daha verimli hale getirilmiştir.

Önce KGS daha sonra KGS ile OGS sistemi kullanılmış, 2013 yılından itibaren ise HGS kullanımı başlamıştır.

Hızlı geçiş sistemi HGS’nin kullanıma başlaması ile KGS tamamen kaldırıldı. Anlaşmalı bankalar ve PTT ortak hesapları ile HGS sistemi, doğrudan hesaplardan tahsil sistemidir.

Kredi kartı veya sadece HGS için açılan hesaplar, köprü ve otoyollardaki ödemelerin otomatik olarak yapılmasını sağlamakta ve bu şekilde zaman kazanılmaktadır.  

HGS sorgulama işlemleri bu durumda sık seyahat edenler için oldukça önemli olmaktadır. Hesaplardaki para miktarları yetersiz olduğunda, gişelerde cezalı geçiş ödemelerine maruz kalınabilinmektedir.

HGS Bakiye Sorgulama İşlemleri

HGS, anlaşmalı olarak bankalardaki hesaplarınız veya kredi kartlarına entegre olarak çalışmaktadır.  

HGS sorgulama işlemlerini doğrudan bankalar aracılığı ile yapılması söz konusu olmaktadır. Kredi kartı limitleriniz ile sınırlı olan HGS bakiyesi azaldığında, kayıtlı cep telefonu ve e-posta adreslerine bilgilendirme mesajları gelmektedir.

HGS sistemi piyasaya ilk olarak PTT kanalı ile çıktı. PTT, posta çeki hesapları ile HGS sistemine sahip oluna bilmektedir.

Kart ve Manyetik Bant olarak iki şekilde edinilen HGS, PTT’nin özel olarak yaptığı bir hizmettir. PTT ile edinilmiş HGS sorgulama işlemi için ise PTT’nin online HGS müşteri hizmetleri web sitesi kullanılabilir. Ayrıca gelişen iletişim teknolojileri sayesinde e-Devlet sistemi ile sorgulama yapılabilmektedir.

Seyahat severler ve günlük olarak köprü ve otoyol kullananların HGS bakiyelerini sık sık kontrol etmeleri gerekir. Bakiyelerin bitmesi veya yetersiz olması durumunda 7 gün gibi bir ek süre verilmektedir. Bu süre aşıldığında her gişe geçişinde cezalı ödemeye maruz kalınabilir.

HGS Sorgulama için Tıklayınız!

HGS Nereden Alınır?

HGS, PTT’nin bir bankacılık hizmeti olarak piyasaya çıksa da bu gün birçok bankanın bu hizmeti verdiği bilinmektedir.

Mevduat hesapları ya da kredi kartı hesapları sayesinde, köprü ve oto yollarda kolayca geçiş yapılabilmektedir.

Bankaların müşterilerine sunduğu hizmetler arasında HGS sorgulama işlemleri de mevcuttur. En fazla HGS müşteri olan bankalar, Vakıf Bank ve Garanti Bankası’dır. Ancak bankacılık ve diğer işlemler adına çalışmakta olduğunuz diğer bankalarında, müşterilerine farklı HGS kampanyaları yaptığını unutmamak gerekir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir