Binance

Hayvanların İnsan Psikolojisine Etkisi Nedir?

Hayvanların İnsan Psikolojisine Etkisi Nedir?
Hayvanların İnsan Psikolojisine Etkisi Nedir?

Hayvanların İnsan Psikolojisine Etkisi Nedir?

İnsanların ve hayvanların arkadaşlığı Neolitik Çağ’da insanların hayvanları evcilleştirmeye başladığı zamana dayanmaktadır. İlk evcilleştirilmiş hayvanlara Ortadoğu’da rastlanılmaktaydı. O zamanlardan günümüze kadar hayvanların önemi göz ardı edilemez.

Zaman zaman dışlandıkları, haklarına saygı duyulmadıkları hayvanların insan psikolojisine oldukça etkili oldukları bilinmektedir.

Hayvan desteği tedavi (HDT), son bir kaç yılda tüm dünya daa rtarak desteklenmekte ve uygulamalarında çeşitli zorluklarla karşılaşılan bazı terapilerde sağlığın iyileştirilmesinde giderek tercih edilmektedir. Özellikle kronik bir hastalığı olan kişilerde küçük bir ev arkadaşı olumlu sonuçlar vermektedir ve iyi bir arkadaştır.

Bir havyana bakan kendine bakmayı da öğrenebilmektedir. Evde hayvan huzuru getirir. Huzuru yakalamış insanın da psikolojisi çok iyi olabilmektedir. Kendini yalnız hissettikleri zamanlar da kişilere çok iyi bir arkadaş, bazen sırdaş ve bazen de dayanak olabilmektedirler.

Hayvan besleyen insanlar sevgi ve dolu anlayışlı bir insan oluyorlar. Karşılıksız bir sevgi olduğu içinde psikolojilerini etkilemiyorlar. Sizden bir şey istemiyor, hayatınıza kastedecek alışkanlıklarınızla ilgili değişimler istemiyor.

Evde sıkıntı duyulan bir durum olduğunda sakinleştirici bir etkileri oluyor. Artık evin bireyi pozisyonuna geliyorlar. Bir hayvana bakıyor olmak karşılıklı duygusal bağı sürdürebilmek demektir.

İnsanı yeniler bir durumdur. Sadece sevgi veriyorlar bize. Koşulsuz, şartsız yaşadıkları süre de seviyorlar bizleri. İşte en büyük ihtiyacımız olan şeyi veriyorlar aslında bize karşılıksız, saf sevgi. Bir hayvanı tanırken aslında kendinizi de yeni yeni tanımaya başladığınızı fark edersiniz.

Özellikle çocukların küçük yaşlarda hayvan beslemesi, bir evcil hayvan ile birlikte büyümeye başlamaları, daha sağlıklı, pozitif, daha sevecen bir insan, karşılıksız sevgi, paylaşım, saygı duyma, kendinden başka canlıların da farkında olma ve empati kurma açısından sağlıklı olacaktır.

Kısacası, hayvanların insan psikolojisine etkisi nedir sorusunu olumlu şekilde görebilmekteyiz. Hayvan besleyip de olumsuz, saldırgan bir insanla karşılaşılmamıştır henüz.

Hayvanların bizlere bu kadar olumlu etkilerini bildikten sonra, evcil hayvan edinilmeye herkes teşvik edilmelidir. Ruh sağlığı, davranış ve sevgi dolu olabilmeleri için.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir