Binance

Hard Disk Yanmasının Sebepleri Nelerdir?

Hard Disk Yanmasının Sebepleri Nelerdir?
Hard Disk Yanmasının Sebepleri Nelerdir?

Hard Disk Yanmasının Sebepleri Nelerdir?

Bilgisayarınızın diğer tüm parçalarında olduğu gibi hard diskleri de arızalanabilir. Ancak hard diskler veri alanı olduklarından özel bir önem arz etmektedirler.

Bozulan herhangi bir parça kolaylıkla yenisi ile değiştirilebilirken, hard diskleri değiştirmeden içindeki verilerin kurtarılması gerekmektedir. İçerisinde sizin için önemli veriler olan bir hard disk bilgisayarınızın en değerli parçasıdır.

Çünkü çağımız bilgi çağıdır ve istisnasız her türlü bilgi dijitalleştirilmiş bir vaziyette diskler marifetiyle korunmaktadırlar. Bu sebeple veri güvenliği çağımızın en temel problemidir.

Hard Disk Neden Bozulur?

Pek çok etken hard diskin bozulmasına sebep olabilir. Firmware ya da virüsler gibi problemlerden meydana gelebileceği gibi voltaj dalgalanmaları ya da fiziksel bir darbe sonucu da hard diskiniz arızalanabilir.

Hard diskinizde oluşabilecek bad sector denen bozuk alanlar adeta bir virüs gibi hızlı bir şekilde yayılarak, belli bir süre sonra hard diskinizi kullanılamaz hale getirebilmektedir.

Ani darbeler ve düşmeler de hard diskinize kalıcı ve tamiri imkansız zararlar verebilir. Yine voltaj dalgalanmaları hard diskinizin yanmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeplerle kullanıcılar her zaman veri yedeklemesi yapmalı ve kesinlikle hard diskteki verilerine güvenmemelidirler.

Hard disk Bozulmaması İçin Neler yapmalıyım?

Örneğin elektrik dalgalanmalarına bağlı olan ani voltaj artış ve düşüşlerini engelleyerek işe başlayabilirsiniz. Bunun için sigortalı piriz kullanmak belli başlı problemleri çözebilir.

Fakat daha garantili bir çözüm istiyor isek kesintisiz güç kaynağı kullanmak bilgisayarımızı dolayısıyla hard diskimizi daha etkin bir şekilde koruyacaktır.

Hard diskin sağlıklı bir havalandırmaya sahip olmasını sağlayınız çünkü çok ısınan bir diskin arıza yapma ihtimali oldukça yüksektir.

Fiziksel darbelere bağlı hard disk arızalarının ortaya çıkmaması için hard diskinizi sarsıntısız ve düz bir zeminde bulundurunuz. Ve kesinlikle bilgisayara enerji bağlı iken yer değişikliği yapmayınız.

Bozulmayan Bir Hard disk Var mı?

Kesinlikle bozulmayan hard disk yoktur. Çünkü bir hard disk hiçbir sorun çıkarmadan çalışsa dahi cihazın belli bir ömrü vardır. Hard disk arızalarını en aza indirmek için gerekli önlemleri almak ve daha az arıza çıkaran kaliteli diskler seçerek verilerimizi koruyabilirsiniz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir