Binance

Hangi Belirti Hangi Hastalığın İşaretidir?

Hangi Belirti Hangi Hastalığın İşaretidir?
Hangi Belirti Hangi Hastalığın İşaretidir?

Hastalık durumu ortaya çıktığında çoğunlukla kendini belli eden belli başlı belirtiler meydana getirir. Bazı hastalıkların belirtileri birbirine benzese de ayırt edilecek noktaları mevcuttur.

Hastalıkların birden fazla belirtisi olabilir. Bizler günlük hayatta belki doktora görünmeden önce yakalandığımız hastalık hakkında tahminlerde bulunabiliriz.

Hastaların belirtileri doğru şekilde yorumlaması erken teşhis için çok önemlidir. Tabi ki de tam teşhis için doktora muayenesi şart ve gereklidir.

Baş ağrısı hangi hastalığın belirtisi olabilir?

Baş ağrısı beyinden kaynaklanmaz. Beynin ağrı hissi yoktur. Tümör genişleyip kafatasını sıkıştırdığında beynin üzerindeki damarların ve zarların gerilmesiyle baş ağrısı meydana gelir. Bu genişleyen kitle vücuttaki bazı fonksiyonların aksamasına neden olabilir. Bazen beyin ve omurilik arasındaki sıvının akışının tıkanması baş ağrısı yapabilir. Kafa travmaları da baş ağrısına sebebiyet verebilir.

Terleme Hangi Hastalığın Belirtisi Olabilir?

Terleme iki sınıfta incelenir: genel terleme ve bölgesel terlemedir. Genel terleme tiroit bezi hastalıkları, şeker hastalıklar, kanser, böbrek üstü bezlerinin tümörleri, alkol kullanımıyla artış gösterebilir. Bölgesel terlemenin ise tek sebebi vardır sempatik sistemin aktivasyonudur. Koltuk altı, el, ayak ve saçlı deri gibi bölgelerde görülür.

Boğaz Kuruluğu Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Boğazın nemliliği tükürük bezleriyle korunur. Eğer tükürük bezlerini tutan herhangi bir hastalık varsa boğaz kuruluğu meydana gelir. Örneğin; enfeksiyon, tümör oluşması veya bazı sistematik hastalıkların görülmesi buna sebep olabilir. Işın tedavisi sonrası da bu belirti görülebilir. Şeker hastalığında da boğaz kuruluğu şikâyeti olabilir.

Kulak Çınlaması Hangi Hastalığın Belirtisi Olabilir?

Dış kulak yolundaki kir, orta kulaktaki çeşitli enfeksiyonlar, kulak zarındaki delik, kemikçiklerdeki kireçlenmede kulak çınlaması belirtisi olabilir.

Göz Ağrıları Hangi Hastalığın Belirtileri olabilir?

Bu belirtiler gözdende kaynaklanabilir gözün dışındaki hastalıklardan da. Migren, sinüzit gibi göz dışından kaynaklanan hastalıklardan da meydana gelebilir. Gözden kaynaklana hastalıklarda ise ağrıyı sınıflandırmak gerekir. Eğer ağrı gün sonunda meydana geliyorsa muhtemelen bu göz bozukluğundan kaynaklanıyordur. Gözde batma, kızarıklık ve bulanık görme meydana geliyorsa bu daha acil bir tedavi gerektirir. Gözde baskı hissi mevcutsa göz tansiyonun belirtisi olabilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir