Hamilelik Döneminde Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Hamilelik Döneminde Lazer Epilasyon Yapılır mı?
Hamilelik Döneminde Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Hamilelik Döneminde Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Hamilelik dönemi herhangi bir lacın ya da tıbbi işlemin sakınılması gereken bir dönemdir. Lazer epilasyonla ilgili hamilelikte yapılmış çalışmaşar yoktur. Zaten yapılması da pek etik olmayacağı için bu bilgiye sahip olmamız mümkün değildir. Aslında bu konuda tartışmalar vardır.

Bazı otoriteler lazer epilasyonun rahatlıkla uygulanabileceğini öne sürerken hamilelik sırasında herhangi bir bölge, genital bölgede dahil olmak üzere, lazer epilasyon uygulanmamasıdır. Çünkü olabilecek herhangi bir yan etki lazer epilasyona da bağlanabilir.

Hiç bir alakası olmadığı halde. Aslında farkında olmadan lazer epilasyon yaptırmış birçok hastada mevcuttur. Bu kişilerin bebeklerinde herhangi bir malformasyona ya da bir probleme rastlanmamıştır.

Hamileliğin son dönemlerinde lazer epilasyon yaptırmak şu anlamda risk taşıyabilir. Özellikle genital bölgede acı doğum kasılmalarını tetikleyebileceği için erken doğuma neden olabilir. Ama hamilelik biter bitmez douğumu yaptığı günde dahil kişi lazer epilasyon yaptırabilir.

Çünkü emzirmeyle lazer epilasyonun herhangi bir ilişkisi yoktur. Sadece zaten gebeliktede bilinen bir ilişkisi olduğundan değil ama önlem almak amacıyla uygulama yapılmamaktadır. Emzirme döneminde lazer epilasyon rahatlıkla uygulanabilir.

Mutlaka ve mutlaka bilinmelidir ki her sağlıksal aktivite için mutlaka bir uzmana görünmek, danışmak gereklidir. Bu nedenledir ki hamilelikte lazer epilasyon için uzman bir dermatolog’a görünmek oldukça faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir