Binance

Hamileler Spor Yapabilir Mi?

Hamileler Spor Yapabilir Mi?

Hamileler Spor Yapabilir Mi?

Hamile bayanlar hamile kaldıkları ilk aydan itibaren eğer riskli bir hamilelik geçirmiyorlarsa ve doktorları spor yapmalarında hiçbir sakınca görmemişse yapabilirler.

Normal hayatlarında yani hamilelik öncesi yapılan egzersizleri hamile kaldıktan sonrada anne ve bebeğin fiziksel ve zihinsel sağlığı için yapabilirler.

Birçok egzersiz çeşidi vardır. Bunlardan bazıları;

Hamile Yogası

Hamile yogası anne adaylarını bedensel olarak güçlendirirken, fiziksel ve zihinsel olarak ta anne adaylarını doğuma hazırlar.

Anne adaylarının hamilelik döneminde içine girdikleri yoğun duyguları bastırmaları ve rahatlamaları açısından da faydalıdır.

Hamile Pilatesi

Pilates egzersizleri normalde de yapıldığında hem vücudu sıkılaştırmak hem de rahatlamak açısından faydalı olduğu gibi hamilelerin de doktor ve pilates eğitmenleri gözetiminde rahatça uygulayabileceği hareketler mevcuttur.

Pilatesin anne adaylarında en önemli etkisi ise omurga ve kaslarda rahatlama sağlayarak doğuma anne adaylarını hazırlamasıdır.

Hamileliğin her ayında yapılabilen ancak ilerleyen aylarla birlikte hareketlerde değişiklikler olabilir.

Hamilelikte Yürüyüş

Anne adaylarının yapabileceği bir diğer egzersiz ise yürüyüştür.

Doktorların özellikle normal doğum yapacak anne adaylarına son aylarda rahim kanalının genişlemesi için tavsiye ettikleri bir egzersizdir.

Hamilelikte Fitness

Fitness hareketleri hamileler için fitness eğitmenleri eşliğinde yapılabilecek bir egzersiz dalıdır.

Anne adaylarını hem doğuma hazırlayan hem de hamilelikle birlikte alınan kiloları kontrol altında tutmak ve doğum sonrasında daha rahat kilo verebilmek için ideal bir egzersiz çeşididir.

Anne adaylarının hamilelikle birlikte içine girdikleri psikolojik durum ve vücutlarında değişen evrelerle zihinsel bunalımlarını atlatmaları ve hamilelik sonrasında daha rahat ve dinç olmalarını sağlamaktadır.

Doğuma yardımcı egzersizler annelerin daha rahat bir doğum gerçekleştirmelerine ve bu süreçte fazla kilo alımına engel olmaktadır.

Vücutlarıyla barışık ve kendilerini doğuma hazır hisseden anne adayları doğum sonrasında anneliğe attıkları ilk adımda bebekleriyle daha sağlıklı diyaloglar kurmaktadırlar.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir