Halk Bankası’ndan Öğrenci Usulü Emeklilik

Bireysel emeklilik sistemine her gelir grubundan kişilerin katılması için devlet tarafından birçok teşvik verilirken, bankalar da uygun koşullardaki emeklilik hesaplarını kullanıcılarına sunmaktadır. Öncelikle, bireysel emeklilik sistemine katılmanız için nedenlerden bahsedelim. Bankalara ya da sigorta kuruluşlarına başvurarak açtıracağınız bireysel emeklilik hesaplarına, isterseniz her ay düzenli bir şekilde ödeme yapacak, isterseniz de üç ya da dört ayda bir ödeme sağlayacaksınız. Şuan ülkemizde hangi banka ya da sigorta kuruluşu ile çalışıyor olursanız olun, devlet tarafından da yüzde yirmi beş oranında katkı alıyorsunuz. Bunu da en basit hali ile açıklayacak olursak, aylık yüz liralık bir bütçe ile emekli olmak için karar verdiğinizi düşünelim. Bu şekilde bir yıl içerisinde 1200 lira birikim yapmış olacaktınız. Fakat, devlet desteğini de hesaba kattığımız zaman, toplam birikiminizin yıllık olarak 1500 lira olduğunu göreceksiniz. Bu hesabı da geleceğe yönelik hesapladığınız zaman ne kadar karlı olduğunuzu göreceksiniz.

Öğrenciler İçin En Uygun Emeklilik Fırsatı

Gelir grubu açısından ele aldığımızda, ekonomik bağımlı sınıfta yer alan öğrenciler de, bireysel emeklilik sisteminde unutulmamıştır. Onlar için Halk Bankası’ndan öğrenci usulü emeklilik paketi geliştirilmiştir. Bu bireysel emeklilik kredi paketine göre, öğrencilerin Halk Bankası şubelerine giderek kısa bir sürede işlemleri başlatması gerekiyor. Kendi adlarına açtırılan Halk Bankası vadesiz mevduat hesabına ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaları halinde de emeklilikleri için en doğru yatırımı yapmış oluyorlar. Halk Bankası’ndan öğrenci usulü emeklilik fırsatlarından yararlanmak isteyen öğrenciler, aylık olarak 50 liralık bir ödeme yapacaktır. Bu ödeme, şu zamana kadar banka ve sigorta kuruluşları tarafından ortaya çıkarılan en düşük emeklilik aidatı olarak da karşınıza çıkacaktır.

Halk Bankası’ndan öğrenci usulü emeklilik hesabı açtırmak isteyen kişiler, paralarını seçmiş oldukları fonlarda değerlendirebiliyorlar. Herhangi bir işletim ücreti olmayan hesaplarında, hem kendi birikimleri giderek artarken, bunun üzerine devlet desteği gelmiş oluyor hem de fon getirileri ile daha fazla kazanç sağlamış oluyorlar. Eğer, ödemeniz gereken ay içerisinde, maddi açıdan sıkıntılı bir durum içerisindeyseniz, bankanızın müşteri temsilcisi ile görüştükten sonra, bireysel emeklilik hesabınızın ödemesini bir ay geciktirebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir