Binance

Güneş Yanığı Nedir ve Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı Nedir ve Nasıl Geçer?
Güneş Yanığı Nedir ve Nasıl Geçer?

Güneş yanığı derinin güneş ışığında yoğun olarak maruz kalması neticesiyle oluşmakta olan deri rahatsızlığıdır. Uzun süre güneşte kalındığında ultraviyole ışınları; önce tende kızarıklık, daha uzun süreli hasarlarda ise içi su dolu baloncuklara neden olur. Kızarıklık, şişme, ağrı, güneşten 2 ya da 4 saat sonra başlamakta 1 günde en yüksek seviyeye ulaşır. Bu durum birinci derece yanık grubuna girer. İçi su dolu kabarcıklar olduğunda ise yanık çoğalır ikinci derece yanık dönüşmüş demektir. Üçüncü derece ise yanıklarda kabuklanmalar olmaktadır, güneş üçüncü dereceden bir yanığa neden olmaz.

Güneş Yanığının Nedenleri

Güneş yanığının sebebi derinin aşırı bir şekilde morötesi ışınlarına maruz kalmasıdır. Morötesi ışınları 3 değişik ışın üretmektedir. Bunlar UVC, UVB, UVA ışınlarıdır.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

Güneş yanığı iyileştirmesinde ilk müdahale çok mühimdir. 2 ve 3 derece yanıklarda ise zaman kaybedilmeden en yakın hastaneye gidilmelidir. Güneş yanığı halinde yaranın acısını hafifletip bireyi rahatlatacağı düşüncesi ile yanık kısmına diş macunu ve yoğurt sürülmesi çok yanlış bir uygulamadır.

Tıbbi bir tesiri bilinmeyen ve bakterinin üremesine yol açabilecek bu maddelerin yanık alanında sürülmesinden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Bunun yerine hekimin önereceği uygulamalardan ve ilaçlardan yararlanılmalıdır. İkinci derece yanıklar su toplaması ile oluşur ve birinci derece yanıklardan daha derin bir yanık yaralanmasına işaret etmektedir. Su toplanmasına sebebiyet veren güneş yanığı sahaları açık yara olarak kabul edilmektedir.

Bir plastik operatör tarafından yapılacak değerlendirmenin sonrasından kimi hastalarda kapalı pansuman durumuna geçilmesi gerekebilmektedir. Su toplaması olan bölgenin genişliği çoğaldıkça bu halin vücut açısından daha kötü bir durumu yol açabileceği unutulmamalıdır. Her şeyden önce kronik böbrek yetmezliği, kalp hastalığı, alkolizm gibi ek hastalıkların veya durumların oluşumunda, geniş yüzeyleri kaplamış ikinci derece yanıklarda damar içi yoldan serum iyileştirmesi gerekebilmektedir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir