Binance

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş Enerjisi Nedir?
Güneş Enerjisi Nedir?

Tamamen temiz ve sınırsız bir enerji sunan güneş sayesinde yeryüzünde pek çok enerji ihtiyacı karşılanabilmektedir. En avantajlı yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş sadece dünyayı ısıtmakla kalmaz ve elektrik, ısınma, sıcak su ve daha pek çok gereksinim için mükemmel çözümler sunar. Bunun en iyi kanıtı ise şüphesiz ki güneş enerjisi sistemleridir. Peki, güneş enerjisi sistemi nedir ve nasıl çalışır?

Güneş enerjisi sistemleri, güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviren sistemlerdir. Güneşten gelen doğru akımı alternatif akıma çevirerek kullanıma hazır hale getiren bu sistemler güneş panellerinden oluşur. Solar panel sistemi olarak da bilinen bu sistemlerde güneşten gelen enerji panellerde akü yardımı ile depolanır.

Günümüzde güneş panellerinin gece ya da kapalı havalarda işlev göstermediği düşünülüyor olsa da bu oldukça yanlıştır. Zira paneller sürekli olarak depolama yapmaktadır ve havanın bulutlu olduğu zamanlarda ya da gece saatlerinde depolanan enerji kullanılmaktadır. Elbette bu durum panellerin kullanıldığı alanın büyüklüğüne ve kullanılan ürünlerin enerji ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Eğer yanlış panel seçimi yapılırsa enerji ihtiyacının karşılanamaması mümkün olabilir. Bu noktada öncelikle alanın enerji ihtiyacı ve büyüklüğü önceden belirlenmeli ve buna göre bir seçim yapılmalıdır.

Güneş paneli sistemlerinde güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviren şeyler güneş pilleri yani fotovolvatik hücrelerdir. Bu sistemlerin ana bileşenleri güneş panelleri, panel taşıyıcı sistem, BOS (Balance of System) ve inverterdir. Bu noktada inverterlerin hayati bir önem taşıdığından bahsetmek mümkündür. Zira güneşten gelen doğru akım elektrik enerjisinde direkt olarak kullanılamaz, öncelikle alternatif akıma dönüştürülmesi gerekir. Bu noktada inverterler bu dönüştürme görevini üstlenerek sistemde son derece önemli bir rol oynar.

Güneş Paneli Sistemi Maliyeti

Daha önce de bahsettiğimiz üzere güneş paneli sistemleri kurmadan önce mutlaka alanın enerji ihtiyacı belirlenmeli ve buna bağlı olarak panel seçimi yapılmalıdır. Zira panellerin boyutları, kaliteleri ve bileşenleri kullanımda büyük fark yaratabilir. Yani güneş panelleri için belirli bir fiyat belirtmek mümkün değildir. Ancak ortalama olarak konuşacak olursak küçük bir ev için 15 bin lira civarı bir harcama yaparak etkili bir güneş paneli sistemi kurmanız mümkündür. Elbette büyük iş yerleri ya da fabrikalar için bu fiyatın çok daha fazla olacağını söylemek mümkündür. Zira alanın büyüklüğü ve enerji ihtiyacı arttıkça sistem fiyatları da aynı oranda artış gösterecektir.

Güneş Enerjisi Sisteminin Avantajları

Bu sistemlerin en büyük avantajı şüphesiz ki çevreyi kirletmiyor oluşudur. Güneş enerjisi kullanımı için herhangi bir yakıta ihtiyaç duyulmaz ve güneş tamamen temiz bir enerji kaynağıdır. Bu şekilde çevreye katkı sağlamak mümkündür. Aynı zamanda son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan güneş enerjisi sistemler, bakım ve işletme maliyetleri açısından son derece avantajlıdır. Bu sistemleri sorunsuz bir şekilde yıllarca kullanmak mümkündür.

Oldukça kısa bir süre içerisinde kurulumu tamamlanabilen bu sistemler hava koşulları tahmin edilebildiği için rahatlıkla işlev gösterebilir. Hava soğuk olsa bile tepede güneş olduğu sürece güneş enerjisi sistemleri sorunsuz bir şekilde çalışır ve diğer zamanlarda da depoladığı enerjiyi kullanarak kullanıcısını mağdur etmez. Son olarak güneş enerjisi sistemleri dayanıklı malzeme yapıları sayesinde kötü hava koşullarına karşı kolay bir şekilde direnç gösterir ve bakım konusunda kişileri zorlamaz. Son dönemde taşınabilir cihazlarda da sık sık görmeye başladığımız güneş enerjisi sistemleri kullanıcıların her zaman yüzünü güldürerek onlara avantajlı bir kullanım imkanı sunar.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir