Binance

Grafoloji Nedir?

Grafoloji Nedir?
Grafoloji Nedir?

Grafoloji Nedir?

Grafoloji ya da Grofoloji; kişi çözümlemesini el yazısından yapan bir bilim dalıdır. El yazısı da kişilerin parmak izleri gibi, kişiye özel bir durumdur. Bu bilim dalı, kişilerin şahsında ve davranışlarındaki devamlılık düşüncesine dayanmaktadır. Genel kültürün konusu olmasına rağmen, psikoloji ile hukuk sahalarını doğrudan ilgilendirmektedir. Hatta bazı kurumların kendilerini güvence altına almak adına kişilerin el yazısı örneklerini aldıkları bile görülmüştür.

El yazısı; kişilerin yaşına, olgunluklarına ve eğitim düzeylerine göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında kişilerin psikolojik durumları, uykusuzlukları da yazı yazmada etkili olmaktadır. Sevdiğiniz kişiye yazmış olduğunuz mektupla resmi bir kuruma yazmış olduğunuz el yazısı durumlarında arada fark olduğunun kanıtıdır. Bu da bir nevi duygularınızla alakalı bir husustur.

Grafoloji bilimi son zamanlarda çok gelişmiştir. El yazısı; kişilerin bir kısım özelliklerini tespit etme de kullanılmaktadır.

El Yazısı Çözümlemeleri

El yazılarına ait birçok özellik karakter analizi yapılmasında dikkate alınmaktadır.
Eğim: Yazdığınız yazıda; dik yazılar, bağımsız kişilik yapısı olduğuna işaret etmektedir. Sola Yatkınlık, duygusallığı ifade ederken sağa yatkınlık ise dışa dönük olduğunuzu göstermektedir.
Büyüklük: Yazınızın büyüklüğü dışa dönük olduğunuzu göstermektedir.
Baskı: Koyu harfler kullanmanız sadakati, silik yazılar ise duygusallığı ifade etmektedir.
L, t ve h harfleri: Harflerin üst kısmının uzunluğu hedef ve hırsı ifade etmektedir.
G, y ve p harfleri: Harflerin kuyruklarının dikliği sabırsız olduğunuzu ifade etmektedir.
Satır arası: Sakin ve geniş olduğunuzu ifade etmektedir.
Sayfa boşlukları: Sayfanın sol boşluğu aileyi, sağ boşluğu geleceği, üst boşluk ise hedeflerinizi temsil etmektedir.

Türkiye’de Grafoloji daha çok suç biliminin bir konusudur. Çünkü Adli Tıp Kurumu’nda kriminal laboratuvarlarında çoğunlukla imza ve el yazısı örneklerinin karşılaştırılması sonucunda sahtecilik konusu hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir