Binance

Gözenekler İçin Doğal Sıkılaştırma Yöntemleri

Cildinizdeki gözeneklerden bıktıysanız ve çare bulamıyorsanız çözüm bu yazımızda. Genelde yüz bölgesindeki gözeneklerden bir çok kişi rahatsızlık duyar. Fazla yağlı olması veya çok kuru olması, geniş ve açık şekildeki gözenekler kötü görünüme sebep oluyor.

Gözenekler nasıl kapatılır? Gözenekler nasıl sıkılaştırılır?

Buz : Buz geniş ve açık gözenekleri sıkılaştırma ve kapatma konusunda etkilidir. Bir beze bir kaç küp şeklindeki buzu sarın. Gözenek sorunu olan bölgenize 15 ile 30 dakika kadar bekletin. Günde en az 2 kere bu uygulamayı yapın.

Elma sirkesi : Doğal tonik özelliğine sahip olan elma sirkesi cildi sıkılaştırarak, gözenekleri zamanla kapatır ve cildin pH dengesini korur. Ayrıca antimikrobik özelliği sayesinde sivilce oluşumunu önleyicidir. Yarım çay bardağı su ile sirke suyunu karıştırın ve pamuk ile sorunlu bölgeye yedirin. 3-4 dakika kadar bekledikten sonra durulayın. Her gece bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem çok iyi bir yüz temizleyici özelliğe de sahip.

Yumurta beyazı : Cildi sıkılaştırmak için uzmanlar tarafından tavsiye edilir. 1 yumurta beyazını yüzünüzü kaplayacak şekilde sürün ve tamamen kuruyuncaya kadar bekleyin. Yüzünüze sürdükten sonra peçete ile üstünü kapatabilirsiniz. Kurumadan sonra durulayın ve haftada bu işlemi 2 kere uygulayın.

2. yöntem ise 2 yumurta beyazı ile limon suyunu karıştırın ve yüzünüze sürün. 10 dakika bekleyin ve durulayın. 1 ay boyunca bu işlemide yapabilirsiniz.

Son olarak 1 yumurta beyazı ile 2 yemek kaşığı limon suyunu yulaf ile karıştırın. Yüzünüze sürün ve 30 dakika kadar bekleyin. Ardından durulayın ve bu işlemi haftada 3 kez uygulayın.

Şeker : Ciltteki fazla yağdan kurtulmayı sağlayan şeker ile geniş gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz. 2 yemek kaşığı şeker ile 1 yemek kaşığı zeytin yağını bir damla limon suyunu karıştırın. 30 dakika kadar bekledikten sonra ovarak durulayın. Haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Ayrıca bal, limon suyu ve şekeri eşit şekilde karıştırın ve gözeneklerin olduğu yere sürün. 10 dakika kadar bekleyin ve durulayın. Haftada 2 kere bu işlemi yapabilirsiniz.

Karbonat : Cilt üzerindeki fazla yağı alarak ölü hücrelerden arınmasını sağlayan karbonat ayrıca pH dengesini de düzenler. Bu düzenleme ile de sivilce gibi oluşumların önüne geçilir. Ayrıca antibakteriyel iltihap özelliğine de sahiptir. 2 yemek kaşığı karbonatı yarım bardak suya döküp karıştırın. Dairesel şekilde cildinize masaj yaparak uygulayın. 5 günde bir bu uygulamayı yapın.

Kil : Güneş lekesi gibi bir çok lekeyi söküp atar. Aşırı yağlanmayı alır ve cildi tazeler. 2 yemek kaşığı kili gül suyuna dökün ve yapışkan bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yayın ve 20 dakika kadar bekleyin. Ovarak yüzünüzden yıkayın. Haftada 2 kere tekrarlanabilir.

Salatalık : Cildi sıkılaştırıp doğal parlaklık ve aydınlık kazanmasını sağlar. 1 salatalığı rendeleyip çıkan suyunu bir bardağa alın. Pamuk ile salatalık suyunu cildinize yedirin. 15 dakika kadar bekledikten sonra durulayın.

Diğer yöntem ise, salatalık suyuna gül suyu ve limon suyu ilave edin. Pamuk ile yüzünüze yedirin ve 15 dakika sonra yıkayın. Haftada 1 kere tekrarlanabilir.

Yoğurt : İçinde barındırdığı laktik asit sayesinde fazla yağlanmayı önler ve ölü hücrelerin atılmasını sağlar. Ayrıca gözenekleri ve kırışıklıkları sıkılaştırır. İnce bir tabaka olacak şekilde yüzünüze yoğurdu sürün. 10 dakika sonra durulayın ve bu işlemi haftada 5 kez yapın.

Ayrıca 2 yemek kaşığı yoğurda 1 yemek kaşığı un ilave edin ve yapışkan bir kıvam elde edene kadar karıştırın. 20 dakika kadar bekleyin ve durulayın. Haftada 2 kere tekrarlanabilir.

Yulaf : Cildi yeniler ve ölü hücrelerin atılmasını sağlar. Ayrıca gözenekleri de sıkılaştırır. 5 yemek kaşığı balı 2 yemek kaşığı süt tozu ve 1 yemek kaşığı yulafa katın. Bu karışımı dairesel şekilde yüzünüze sürün. 10 dakika sonra yıkayın ve haftada 2 kere tekrarlayın.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.