Binance

GOOGLE’DA ÇALIŞMAK

Google, Dünyanın en büyük teknoloji firması olmak amacıyla canla başla çalışmaya devam ediyor. Yazılım, donanım, bilim, havacılık gibi alanlarda meydana koyduğu ürünlerle de bu ünvana çok yakında sahip olacak gibi gözüküyor.

Kullanıcılar Google ürünlerini yakından takip ediyor. Elbette bir kesim de Google’da çalışmak amacıyla can atıyor. Bunun amacıyla çok büyük yeteneklere sahip olmak mecburiyetinde değilsiniz. Ama Google, işçi alımlarında ince eleyip sık dokuyor. Eğer Google’da çalışmaya başlarsanız, ücretsiz yemek, berber, bisiklet, araba ve hem de alkollü içeçeklere ulaşabiliyorsunuz. Fortune Magazine dergisi, ABD’de çalışılacak en iyi yerin Google olduğunu da üzerine basa basa söylemişti.

Peki, Google’da işe başlamak amacıyla ne gerçekleştirmek gerekiyor? Bir müracaat yeterli. Ama Personel şefi Laszlo Bock’un açıklamasına göre birkaç soruya düzgün yanıt vermeniz gerekiyor. New York Times’da öne çıkan makalede, Bock’un soruları ve verilecek doğru yanıtlar sıralandı.

İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz.

1. IQ’nuz 130’un üstünde mi?

Bu soruya verilecek en kötü yanıt “Evet“. Bock’ın açıklamasına göre bu soruya daha “Entellektüel bir alçakgönüllülükle” yanıt vermeniz gerekiyor. Firmada bir şeyler iyi giderse, kendinizi dahi gibi görürsünüz. Eğer kötü giderse, suçlayacak diğerlerinı ararsınız. IQ testi sonucunuzu açıkça söylemek, kendini beğenmişlik ya da özgüvensizlik olarak yorumlanabilir. Çok ince bir çizgi.

2. Bu akşam yemekte ne yiyelim?

Hileli soru! Kesinlikle “Bana her şey uyar” ya da “Sen ne yemek isterdin?” gibi yanıtlar vermeyin. Basit bir soruyu geçiştirmek anlamsız. Burada sizin düşünceniz soruluyor. Google, zor hallerde idareyi ele alabilecek kişileri istiyor. Eğer kararsızsanız ve düşüncelerinizin diğerleri amacıyla ne ifade ettiğini merak ediyorsanız, işi alamadınız demektir.

3. Son okuduğunuz 5 makaleyi/haberi namacıyla seçtiniz?

Bock, katılımcılardan iyi bir yanıt beklediğini belirtiyor. Eğer “Herhangi özel bir sebebi” yok derseniz, yandınız! Okuduklarınızın size bir şeyler kazandırması gerekiyor. Eğer uçmak istiyorsanız, bunun üzerine makaleler ya da kitaplar okumalısın. Sadece okumak amacıyla okumuş olmak, bir kıstas değil.

4. Becereksiz ya da tembel misiniz?

Bu da hileli bir soru. Eğer evet derseniz, şanslısınız! Bock’un açıklamasına göre ciddi ve zorlu bir vazife amacıyla gönüllü arandığında, kendinize buna hazır hissetmiyorsanız, çekilmek en iyisi. Çünkü işi batırabilirsiniz. Bu 2. soruyla çelişiyor gözükebilir. Ama mantıklı düşünüldüğünde, doğru yerde karar vermeniz Google’ın ve sizin işinize yarayacak.

5. İyi yaptığınız bir şeyi kayıt altına alıyor musunuz?

Eğer yapıyorsanız, Bock sizi işe almayacağını söylüyor. Problemle karşılaşıldığı vakit “Bunu daha evvelce yüzlerce kere gördüm, işte yapman gereken şey” diyerek her vakit yaptığınızı sunarsınız. Ama zeki bir çalışan bozukluğu her yönünden görüp, çözmenin değişik yollarını da bulmalı. Her hata aynı şekilde meydana çıkmaz.

Yukarıdaki sorular, Google’a müracaatte tespit edilen insanlara sorulan genel sorulardan yalnızca birkaçı. Firma sizden inanılmaz yetenekler beklemiyor. Sizden istediği tek şey sosyal zekanızın yüksek olması.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir