Girişimcilik Örnekleri

Girişimcilik ve inovasyon çalışmalarına her geçen gün biraz daha fazla önem verilmesiyle birlikte, ülkemizde daha önce hiç duyulmamış ya da çok nadir görülebilen alanlarda gelişim sağlandığı görülmektedir. Girişimcilik örnekleri olarak ele alacağımız bu konuda, ilk olarak tarım alanında yapılan bir girişimcilikten bahsedeceğiz.

Ülkemizde bulunan bir girişimci, uzun yıllar boyunca başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, birçok yabancı devlete, sıvı halde bitki besleyici solüsyonların satışını gerçekleştirmekteydi. Hazırlanan bu solüsyonlar, tarım alanında oldukça farklı bir şekilde kullanılmaktaydı. Çünkü, bu sıvı bitki besleyici solüsyonları, toprak için değil, topraksız yapılan tarım faaliyetlerinde kullanılacaktı. İl etapta baktığımız zaman bunun mümkün olup olmayacağı konusunda birçok tereddüt karşımıza çıkacaktır. Fakat, Avrupa ülkelerinde yıllardır bu faaliyet sürdürülmektedir. Tarım alanında böyle bir üretimin gerçekleşmesinin nedenlerinin başında ise, kullanılan gübrelerin içerisinde bulunan kimyasal katkıların, topraklardaki verimlilik oranlarını her geçen gün biraz daha azaltmasıdır. Aynı zamanda, toprak arazilerinin ekim işlemine hazır bir hale getirilebilmesi, ürün ekiminin gerçekleştirilebilmesi, bakım ve sulama işlerinin zamanında yapılması, çiftçiler açısından oldukça masraflıdır. Sulu tarım alanlarında ise bu durumların hiçbiri ile meşgul olmuyorsunuz. Çünkü, havuzlu ya da borulu sistemlerde yapılan bu üretimde, tek ihtiyacınız olan şey, iyonize edilmiş sulardır. Bunu, kurulabilecek basit sistemler ile yapabileceksiniz. Girişimcilik örnekleri arasında ele alacağımız bu konuda, girişimcimizin yapmış olduğu sistemden bahsetmemiz gerekiyor. Çünkü, tarım arazilerinin mevcut hallerinde yapılan sulu ya da susuz tarım etkinliklerine göre, geliştirmiş olduğu sistem ile 3 kat fazla verim ve 10 kat daha fazla ürün hasat edilmektedir.

Tüm patent ve resmi kayıtlarını tamamlayan girişimcimiz, şuan ülkemizde birçok noktada özel üretim halinde bu sistemlerin kurulumunu gerçekleştirmektedir. Projesini tamamen kendisi tasarlayan girişimcimiz, hem kullanılması gereken solüsyonları hem de kullanılacak borulu tarım sistemlerini istekleriniz doğrultusunda tasarlayacaktır. Küçük bir çiftçi olduğu halden oldukça uzaklaşan vatandaşımız, ekonomik açıdan ciddi anlamda kalkınmış, bu alana girmek isteyen yurttaşlarımıza da destek olmayı amaçladığını defalarca kez dile getirmiştir. Girişimcilik örneklerinde çokça kez karşınıza çıkacak olan bu proje, her şeyden önce gelecek nesillerin kimyasaldan uzak tamamen organik besinler tüketebilmesi açısından da oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir