Binance

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda Zehirlenmesi Nedir?
Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Sindirim sisteminin işlevselliğini bozan gıda zehirlenmeleri, bulantı eşliğinde meydana gelen kusma dışında, karın ağrısı ile krampların eşlik ettiği ishal gibi belirtileri göstermektedir. Tek bir bireyin yediği besinden dolayı kaynaklanabildiği gibi bu rahatsızlık aynı zamanda belirli bir alanda birçok kişiyi etkileyerek salgınlar şeklinde de görülmektedir.

Oluşan rahatsızlığın şiddeti zehirlenmeye neden olan mikroorganizmanın cinsine göre farklılıklar taşısa da genellikle hafif seyreder bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Fakat bu zehirlenme özellikle bebek ve yaşlılarda karşılandığı takdirde ağır olarak görülüp ölüme yol açabilmektedir. Bunun nedeniyse vücuttaki sıvı miktarların yetişkin bireylere göre daha az olmasıdır.

Gıda zehirlenmeleri, mikroorganizmalarda yer alan bakteriler nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle yenilen gıdaların yüksek derecede homojen bir şekilde pişirilmesi gerekmektedir. Yüksek sıcaklıkta ölebildikleri gibi düşük sıcaklıkta da çoğalma gerçekleştirmemektedirler.

Gıda zehirlenmelerinde en fazla görülen türü stafilokok olup, bakterilerin yol açtığı zehirlenmelerdir. Gıdaların alımında 2 veya 3 saat sonra meydana gelerek, anında kusma olayı gerçekleşmektedir.

Vücudun zehri çabuk atma isteğiyle oluşan kusma sonucunda birkaç gün içerisinde hasta normal yaşantısına dönebilmektedir. Bir diğer gıda zehirlenmesi türü shigella olup, et veya süt dışında salata gibi besinlerin taşıdığı bakterilerin yenilmesiyle oluşmaktadır.

Ortaya çıkma süresi bir ya da iki gün olması sonucunda kusma eşliğinde kramplarla ateş rahatsızlığı da yaşanmaktadır.

Gıda zehirlenmeleri arasında görülen salmonella bakterisi shigella bakterisinin etkilerini kişiye sunarak 3 veya 4 gün içerisinde geçmektedir. En ağır seyreden türüyse clostridium botilinum olup, ölümcül tehlike taşımaktadır.

Etkisini üç güne kadar gösteren bu rahatsızlık sinir sistemini felç ederek kişiyi ölüme sürüklemektedir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir