Binance

Gestasyonel Diyabet Nedir?

Gestasyonel Diyabet Nedir?
Gestasyonel Diyabet Nedir?

Gestasyonel diyabet, şeker hastalığı olmayan kadın hastalarda; hamilelik esnasında ortaya çıkan ve doğum gerçekleştikten sonra kaybolan, devamlılığı olmayan geçici diyabet (halk arasında hamilelik şekeri ya da gebelik diyabeti olarak da bilinir) olarak açıklanabilir.

Ailesinde şeker hastalığı bulunan ve doğum sırasında aşırı kilo alan hastalarda ortaya çıkabilen Gestasyonel diyabet; hamileliğin ilk periyotunda ortaya çıkmayabilir.

35 yaş üzeri kadın hastalarda görülme olasılığı yüksek olan Gestasyonel diyabet; tedavisi hasta kararı ile belirlenen hastalıklar kategorisinde değerlendirilebilir.

Hastanın kendisine sunulan tedavi yöntemlerini kabul etmemesi durumunda, alternatif yöntemlerinin uygulanabildiği hastalıkta; en başarılı ve kullanılması gereken tedavi yöntemi, insülin tedavisidir.

Gestasyonel Diyabet Tedavisi

Gestasyonel diyabet teşhis edildiğinde; hastanın rutin kontollerine ek olarak, Gestasyonel tedavisi alması da gerekebilir.

İnsülin tedavisi uygulanabilen hastalar; çocuklarının sağlığı için insülin tedavisini kabul etmedikleri (çocuğa hiçbir etkisi yoktur) takdirde, insülin diyeti ya da ilaç tedavisi uygulanabilir.

Tedavi yöntemlerinin tamamında; hastanın kan şekerinin, optimum seviyeye gelmesi amaçlanır. İlaç tedavisi ya da insülin diyeti yeterli olmadığı takdirde; insülin tedavisi, hastaların sağlıklarından olmaması için en sonra çare olarak uygulanabilir.

Gestasyonel Diyabet İyileşme Süreci

Gestasyonel diyabet; hasta doğumu gerçekleştirdikten sonra, 1 hafta içerisinde iyileşme belirtileri gösterebilir.

Kan seviyesindeki minimum ve maksimum aralıklar ölçülerek; hastanın genel durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir ve hastaya kısa süreli tedavi programı belirlenebilir.

Gestasyonel Diyabet Geçiren Hastalarda Yeniden Hamilelik

Hamilelik esnasında; Gestasyonel diyabet hastalığı geçiren hastalar için, bir sonraki doğumlarında Gestasyonel diyabet gözlemlenmeyebilir.

İlk doğumunda; Gestasyonel diyabet ortaya çıkan hastalar, yeniden çocuk sahibi olmak istediklerinde; gebelik ile ilgili ek önlemler almaları, hastalığın risk faktörlerini en aza indirgemelerini sağlayabilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir