Binance

Gastrit Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gastrit Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Gastrit Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gastrit Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide zarının iltihaplanması ile gelişen helicobacter adı verilen bakteri enfeksiyonu ile de kişide çeşitli mide ağrılarına sebep olan bir hastalıktır. Bu bakteri mide asidinin dengesini bozar ve hastalık gelişir. Mide üst bölümün de oluşan ağrı ve yanmalar kişinin yaşam kalitesini düşürür. Gastrit kötü beslenme alışkanlıkları sonucu oluşabilmektedir. Asitli içeceklerin tüketilmesi, çay ve kahve tüketilmesinin artması ve stres bu hastalığa yakalanma oranını artırmıştır.

Çeşitli İlaçlar

Gastrit teşhis edilirken ağrının yeri ve özelikleri ile ön tanı konulabilir. Gastrit mide ağrısı ve yanmalara sebebiyet verebilir. Bu belirtiler teşhis sürecinde önemli bilgilerdir. Bu bilgiler dahilinde endoskopi yapılır ve kesin teşhis konulabilir. Tam kan sayımı, nefes testi, dışkı testleri, üst mide bağırsak röntgeni ile de teşhise yardımcı olur. Teşhis sonucun da tedavi sürecine başlanılır. Yapılan teşhisler sonucunda mide de bakteriye rastlanırsa mide için uygun antibiyotik tedavisi başlanılır. Ancak bakteriye rastlanmazsa mide sıvısını azaltıcı ilaçlar kullanılır.

Çeşitli ilaç tedavileri ile mide duvarının korunması sağlanır. Hasta olan kişi tedavi dönemin de asitli gıdaların alınması yasaklanmalıdır. Alkol sigara tüketimi tamamen durdurulmalıdır. Stresten uzak durmalı ve sağlıklı bir beslenme şeklini benimsemelidir. Gastrit kronik bir hal alabileceği gibi bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin beslenme alışkanlıklarının ömür boyu değiştirmeleri gerekebilir. Yağlı gıdalarının tüketilmesi tedavi sürecin de önerilmez.

Mide yüzeyini tahriş edebilecek bütün gıdalardan uzak durulması mide zarında daha fazla tahribi önler ve çok önemlidir. Çok sıcak ya da çok soğuk yiyeceklerin tüketilmesi ile de mide duvarı aşınabilir bu yüzden acele etmeden ayakta olamadan ve yavaş yemek yenmelidir. Yemeklere gösterdiğimiz hassasiyet ilaç tedavisi kadar önemli olup mide duvarının iyileşmesi ile de oluşan ağrı ve yanma hisleri de azalacak kişi sağlıklı günlerine dönebilecektir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir