Binance

Filmlerin İzleyiciye Uygunluğu Neye Göre Belirlenir?

Filmlerin İzleyiciye Uygunluğu Neye Göre Belirlenir?

İnternet sektörü artık her eve ve her bireyin elindeki telefona kadar ulaştığı bu dönemde Televizyon ve Sinema sektörü popülerliğini az yitirmiş olsa da yok olma tehlikesi geçirmemiştir. Filmler ve diziler hala ailecek oturup izlenen ve takip edilen olma özelliğini sürdürmekte.

Telefon ve sosyal medya dünyasından kafasını kaldıran gençlerimizin ve orta yaşlı insanlarımızın ilk baktığı takip ettiği yer dizi filmlerdir.

Ailecek izlenen bu dizi filmlerde hepimizin malumu son 10 yıldır belli başlı kısıtlamalar getirilmiştir. Eskiden kovboy filmlerinin küçük büyük demeden ailecek izlenmesi ve çocukları üzerinde silaha ve adam öldürmeye yönlendirmesi belli başlı şikayetlere ve sorunlara sebep oldu.

Bu tür kişileri karakterleri örnek alan çocuklar daha agresif ve daha dik başlı şekilde yetişmeye eğilimli olmaları artık Film ve dizi dünyasında belli başlı şeylerin değişmesi gerektiği gerçeğini ortaya çıkardı.

Filmler artık eskisi gibi tamamı Genel izleyicinin izlemesi için değil farklı farklı kategorilere ayrılmış şekilde izleyici karşısına sunulmakta.

Peki filmlerin izleyiciye uygunluğu neye göre belirlenir? Bu aşamada günümüzde bu kategoriyi yapan ve izleyicilere uygunluğunu düzenleyen kurum ülkemizde Radyo ve televizyon üst kuruludur (RTÜK).

7 yaş ve üstü uygunluk, 15 yaş üstü ve uygunluk 18 yaş ve 21 yaş gibi yaş kategorileri yapan bu sistem aynı zamanda şiddet korku içeren filmlerden çocukların uzak durması gerektiği ve alınan karara göre çocukların uyuma saati olarak belirlenen 22:00’dan sonra çocuklara yönelik film ve dizilerin sayısı azaltılmıştır.

Cinsel içeriği fazla olan filmler ve diziler genelde 18 yaş üstü ve 21 yaş üstü için izlenebilir kabul edilirken şiddet ve korku seviyesi A seviyesinde yüksek olanlar içinde bu yaş grubu geçerlidir.

Çocuklara ve gençlere yönelik film ve diziler genellikle cinsellikten uzak şiddet korku belirtmeyen ve komedi türü filmlerdir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir