Binance

Facebook Profilinizle Aranızdaki Bağlantı

Mevzu bahis internet olunca en çok konuşulan konulardan bir tanesi sosyal medya hesapları ve bu hesaplarda kullandığımız şahsi verilerimizin güvenliği. Bir yanda, daha “sosyal” olmak amacıyla durmak bilmeden paylaşılan şahsi bilgiler; diğer yanda ise bu büyük paylaşımın ne gibi tehlikeler doğurabildiğini bizlere gösteren kuvvetli uyarılar. Bu uyarılara bundan sonra uyanlar da uymayanlar da bir hayli alışık diyebiliriz. Her verinin paylaşılmaması gerektiği, paylaşılsa bile nasıl paylaşılması gerektiği, daha doğru şekilde sosyal medya hesaplarımızı nasıl kullanabileceğimiz üstüne daha evvelce biz de çok çok konuştuk. Şimdi de olaya diğer bir açıdan bakalım istedik. Dışarıdan bakan bir göz Facebook profilinizden hakkınızda neleri öğrenebilir?

Olaya kullanıcı yönünden bakıldığında sosyal medyada detaylı şekillerde bilgiler, fotoğraflar, videolar, yorumlar paylaşmak sosyalleşmenin bir koşulu gibi görülürken diğer yandan şahsi verilerimizi herkese açık şekilde paylaşmanın pek de doğru olmadığını hepimiz biliyoruz.

Birazdan anlatacaklarımız gerçekten birtakım noktalarda korkunç yüzünü gözler önüne serse de hiçbiri “sonunuzun geldiği!” manasına gelmiyor. Ya da hiçbiri internet ile temasnizi kesmeniz gerektiği, Facebook’a bir daha ismim atmamanız gerekliliğini de söylemiyor. Sadece birtakım muhtemel tehlikelerin farkına vardığımızda sosyal medya alışkanlıklarımızda düzenlemelere gitmemiz daha kolay olacaktır.

Facebook profilinize giren birisi, şahsi bulgularınizin birçoğuna hakim olabilir. Bu verileri herkese açık paylaşmanız bile bir kıyıya yalnızca arkadaşlarım diyerek sınırlama dahi koysanız herhalde birinin isterse bir anlık bile olsa arkadaşınız olabilme olsılığı son derece yüksek. Peki bahsetmiş olduğumuz bulguların başında neler geliyor? Ad, soyad, gün-ay-yıl şeklinde doğum tarihi, ana adı, baba adı. Hem de doğduğunuz, okuduğunuz, çalıştığınız, gezip gördüğünüz, yaşadığınız şehirler; okuduğunuz okul ve çalıştığınız şirket. Hem de, kardeşleriniz, kuzenleriniz ve diğer akrabalarınıza ek olarak “canım dayım” diye yaptığınız paylaşımlar üzerinden “anne kızlık soyadınız”. Üstüne bir de temas durumunuz.

Tabii şimdilik bitmedi. Zevkleriniz, nelerden hoşlanırsınız, nerelere giderseniz, haftanın hangi günü hangi saatte neredesiniz? Artık hırsızlar da Facebook durumlarını takip ediyorlar diye çok duyduk. Ailecek bir yere tatile gittiğinizi bangır bangır herkese açık şekilde duyuruyorsunuz, peki sonra ne oluyor? Siyasi ve dini görüşleriniz, tuttuğunuz takım, sevdiğiniz renk, giydiğiniz kıyafet, en son aldığınız telefon ya da bilgisayar.

Bu kadarı size abartı mı geldi yoksa? Bu kadar kolay verileri kim ne yapsın demeye başladınız mı? Şimdilik bir örneğini duymasak da yakın vakitte birileri aranmaya başlanabilir ve “geçtiğimiz gün almış olduğunuz bilmem ne marka telefonunuz ile ilgili düşüncelerinizi paylaşıp masraflarımız amacıyla de 500 TL’yi şu hesaplara yatırırsanız bizden 1000 TL armağan çeki kazanacaksınız” gibi yeni dolandırıcılık yöntemleri amacıyla paylaşılan en küçük bir bilgi bile kullanılabilir.

Benzer konularda daha çoğu numune vermemiz mümkün. Başta da bildirdiğimiz gibi bu tür misaller sizleri, bizleri sosyal medyadan uzak tutmak amacıyla değil. Hepimiz öyle ya da bu tür bir Facebook, Twitter kullanıcısıyız. Ancak yapacağımız her bir paylaşımdan evvelce 2 defa düşünecek olursak ne mutlu.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.