Binance

Evham Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Evham Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Evham Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Evham Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Evham en basit anlatımı ile kişinin içinde bulunduğu en basit sorunlar içerisindeyken bile panik ve endişe duyması halidir.

Aşırı panik ve endişe hali kişinin günlük yaşantısını olumlu yönde etkilemediği gibi rutin işlerini yapmasından da alıkoyacak bir durumdur.

En ufak durumlar için dahi endişe duyan insanlar içlerinde büyük çaplı korkuları ve kaygıları barındıran insanlardır.

Evham Belirtileri Nelerdir?

Evham diğer adı ile kaygı ve endişe halinin ortaya çıkma belirtileri farklı şekillerde kendisini gösteriyor.

Sürekli olarak korkulu olma, birilerinden zarar göreceği hissi yaşama, hasta olma korkusu yaşama, sürekli olarak kalp çarpıntısı yaşama, evham içerisine düşmesine sebep olan olaydan kaçma isteği gibi belirtileri vardır.

Bu duygu zamanla daha da yerleşerek etrafındaki insanlardan şüphe duymaya kadar varabiliyor.

Evhamın yarattığı yıkıcı sonuçlardan kurtulmak isteyen insanlar zamanla kendilerini alkole verebiliyorlar. Alkol bağımlılığı bu duyguların sonrasında ortaya çıkan durumlardan birisidir.

Evhamlanma durumunun farkında olan insan büyük bir çaba ile bunun önüne geçmeye çalışsa da bu durum zamanla kişide oturmuş bir hale geliyor. Kontrol edilemez nöbetler geçirmeye başlayabiliyorlar.

Aşırı Evhamlı İnsanlar Nasıl Anlaşılır?

Aşırı evham yapan insanlar günlük işlerini yaparken dahi bir panik halinde yaparlar. En basit olaylardan dahi büyük senaryolar çıkarabilirler.

Böyle durumlarda kalp çarpıntısı yaşayabilirler. Kalp sorunu olan insanlarda kalp krizi geçirme riski bile ortaya çıkabilir.

Evham yaratan insanlarda sorunlara mantıklı çözümler üretememe hali de vardır. Kendi başlarına üstesinden gelebilecekleri sorunlarda bile başkalarından yardım isteyecek duruma gelebilirler.

Tek bir sözcük dahi onların kuruntu etmesine ve tüm günü kaygılı ve panik halinde geçirmelerine neden olabiliyor. Bu insanların geçmişlerine bakıldığında aslında yoğun duygusal çöküntüler yaşadıkları görülüyor.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir