Binance

Evde Salça Yapıp Satmak

Evde Salça Yapıp Satmak
Evde Salça Yapıp Satmak

Evde Salça Yapıp Satmak

Ev hanımımıyım evden para kazanmak istiyorum veya evde ne yapıp satabilirim diyenlerdenseniz bu ek iş fikrimiz tam size göre. Lezzetli bir salça tarifi sayesinde kendi evinizden salça yapıp satarak başarılı bir işe imza atabilirsiniz.

Bu evde iş imkanı için iyi bir aşçı olmak yeterli değildir. Faaliyetleri nasıl yöneteceğinizi bilmeniz de gerekir. Hazırladığınız ürünleri satmaya başlamadan önce yasal prosedürleri halletmeniz önemli. Evde salça yapımına nasıl başlayacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

İşletme yapısı ve sigorta

Kuruluşunuzun ihtiyaçlarına uygun bir işletme yapısı seçin. Gıda satışı yapmak size büyük sorumluluklar yükler. Örneğin sizin hatanız olsun ya da olmasın insanlar salçanızı yedikten sonra hastalanabilirler. Sigorta yaptırmak sizi bu tip sorunlara karşı korur.

İşletme ruhsatı ve izinler

Bütün işletmelerin standart olarak alması gereken ruhsat ve izinler vardır. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin. Bunların haricinde gıda satışı yapacağınız için Sağlık Bakanlığının gerçekleştirdiği denetimlerden geçmeniz gerekecektir. Bu denetimler işletme açılmadan önce ve işletme açıldıktan sonra düzenli aralıklarla yapılacaktır. Salça yapmak ve şişelemek için mutfağınızı kullanabilirsiniz, tabii ki izin alabilirseniz. Aksi taktirde bunun için ticari bir mutfak kiralayabilir ve gıda üretimi için gerekli izinleri alabilirsiniz.

Üretim

Malzemelerinizi ve içerikleri alın. Salça yapımı ve paketleme için gerekli olan ekipmanlarını satın alın. Etikette yerel alan bilgilerin yönetmeliklere uygun olduğundan emin olun. Alternatif olarak gıdaların üretilmesi ve şişelenmesi için bir gıda işleme tesisi ile anlaşabilirsiniz.

Evde domates salçası nasıl yapılır?

Domates salçası yemeklere ve terbiyelere lezzet veren en önemli yiyeceklerden biridir. Ev hanımlarının çoğu mutfaklarında konserve domates salçası stoklar. Ancak siz salçayı marketlerden almak yerine kendi evinizde yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan birkaç malzeme ve biraz da zamandır. Aşağıda sizlere evde nasıl doğal salça hazırlayabileceğinizi anlatmaya çalıştık.

Malzemeler

1 kg salça yapmak için 6 kg domates
Dilediğiniz kadar tuz

Domateslerin hazırlanması

1 – Domatesleri kesin. Domatesleri keskin bir mutfak bıçağı yardımıyla doğrayın ve küçük parçalara ayırın.

Kiraz domatesler bu tarif için daha uygundur ancak farklı domateslerden de kullanabilirsiniz. Küçük olan domatesler genellikle daha tatlı ve hafif bir lezzete sahiptir ve sıklıkla domates salçasında kullanılmazlar. Büyük domatesler daha zengin bir lezzete sahiptir. Daha karışık bir lezzet yaratmak için birçok çeşidi aynı anda kullanabilirsiniz.
Doğranmış domateslerin büyüklüğü 1.25 cm kadar olmalıdır.

2 – Domatesleri tuzla birlikte pişirin. Doğranmış domatesleri tencereye ekleyin. Domatesleri biraz tuzla tatlandırın ve daha sonra kaynamaya bırakın. Yumuşayana kadar pişirin.
Domatesleri eklediğinizde veya pişirmeye başladığınızda domatesler sıçrayabilir. Sıçramayı azaltmak için yüksek kenarlı bir tencere kullanın.
Domatesler iyice yumuşayacaktır. Kaynamaya başladıktan sonra aşağı yukarı sekiz dakika daha ocakta tutun.

Daha sonra ateşten alın ve soğumaya bırakın.
Ekleyeceğiniz tuz miktarı sizin damak zevkinize bağlıdır.
Daha karışık lezzetler için üç diş ezilmiş sarımsak ve iki defneyaprağı ekleyebilirsiniz.

3 – Tohumları ve kabuğunu ayıklayın. Domatesler soğuduktan sonra domatesleri salça makinenize koyun. Bu sayede kabukları ve tohumları ayırabilirsiniz.

Kıyma makineniz varsa sadece ön tarafına ek bir aparat alarak salça makinesi elde edebilirsiniz. İşinizi ilerlettiğinizde kabukları ve tohumları ayıklamak için videodaki gibi bir salça makinesi edinebilirsiniz.

Salça makineniz yoksa kabukları ve tohumları ayrı ayrı çıkarabilirsiniz. Kabukları domatesler tencerede yumuşamadan önce çıkarın. Domatesler yumuşadıktan sonra posayı ince gözenekli bir süzgece koyun ve tohumlardan kurtulun.

Kabuklardan kurtulmanın en kolay yolu domatesleri pişirmeden önce her domatesi 15-20 saniye suda kaynatmaktır. Kaynayan sudan aldığınız domatesleri hemen buzlu bir suya koyun ve pişmeyi durdurun. Bunu yaparsanız kabukları kolaylıkla soyabilirsiniz.
Bu süreci tamamladıktan sonra sulu bir domates suyu elde etmiş olacaksınız.

Ocağa koyun

1 – Domatesleri tekrar tencere ve ya tavaya koyun. Posalı domates sıvınızı tekrardan tencereye transfer edin.
Tencerenizin geniş olması önemlidir. Domateslerin seviyesi yüksek olursa salçaya dönüşmesi zaman alır.
İsterseniz posa haline gelmiş domatesleri daha geniş bir tavaya dökebilirsiniz. Tavaya dökmeden önce herhangi bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur.

2 – Kıvamlı hale gelene kadar saatlerce pişirin. Salça kıvamına gelene kadar orta ateşte pişirin.
Domatesleri ara sıra karıştırın ki yanmasınlar veya tavanın altına yapışmasınlar.
Buharı açığa çıkarın böylece nem havada buharlaşır. Aksi taktirde domatesler düzgünce küçülmez.
Buharın oluştuğunu göreceksiniz. Ancak şunu unutmayın ki domatesler kaynamamalıdır. Çünkü etrafa saçılmalar olabilir. Yüzeyde baloncuklar oluştuğunu görürseniz ocak ısısını düşürün.
Kaynamaya başlayınca dilediğiniz kadar tuz ekleyebilirsiniz. Tuzun biraz fazla olması salçanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.
Domateslerin salça kıvamına gelmesi iki üç saati bulur.

3 – Pişen salçanızı isterseniz mutfak robotundan geçirebilirsiniz.

Bu adım domatesler koyu kıvama geldiğinde yapılmalıdır. Yani şişelere koyulmadan hemen önce.

İpuçları

50 kilogram ve daha fazla domatesten salça yapmak isterseniz evinizin balkonunuzu kullanabilir. Büyük bir tava ve bir tüp yardımıyla salçanızı pişirebilirsiniz.

Ev yapımı domates salçanızı cam kavanozlara koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Domates salçanızın daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız üzerine zeytinyağı ve deniz tuzu ekleyin.

İhtiyacınız olanlar

Mutfak bıçağı
Kesme tahtası
Tencere veya tava
Değirmen veya süzgeç
Isıya dayanıklı spatula
Mutfak robotu ( tercihe bağlı )
Cam kavanoz

Özet olarak

Pazarlama

Evde yaptığınız salçaları internet sitesi ve yerel dükkanlar aracılığıyla pazarlayın. Süpermarket distribütörleri ile iyi ilişkiler kurarak salçanızı dükkanlara pazarlamalarını sağlayabilirsiniz.

Organik gıda dükkanları, aktarlar vb. yerlerle iletişim kurarak ev yapımı salçanızı satıp satamayacaklarını öğrenin. Bu sayede sadece salçalarınız satıldıkça size ödeme yaparlar ve az bir riske girmiş olurlar.

Müşteriler salçalarınızı beğenirse düzenli siparişler alabilirsiniz. Buna ek olarak çevrenizdeki pazarlarda da salçalarınızı pazarlayabilirsiniz.

Evde ne yapıp satabilirim diyen ev hanımları için iş imkanlarını ve ek gelir fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz. Ayrıca evde iş imkanları kategorimizi ziyaret ederek sayısız evde iş fırsatına göz atabilirsiniz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir