Binance

Evde Ruj Nasıl Yapılır?

Evde Ruj Nasıl Yapılır?
Evde Ruj Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda kendin yap uygulamaları ile doğal yaşam isteği oldukça popülerleşmiş iki konudur. Hal böyle olunca insanlar kendi makyaj malzemelerinin dahi ev yapımı olmasını istemiştir. Bu durumda evde yapılan ruj tarifleri oldukça dikkat çekici ve kullanışlı olmuştur.

Evde ruj yapımı için birden fazla yol vardır:

1- Kırmızıturp İle Ruj Yapımı

Bir tane kırmızıturp iyice tıkanır ve kabukları soyulur. Ardından rendelenir ve sıkılarak suyu çıkartılır. Sulandıktan sonra bir havlu veya tülbente sarılarak kuruması sağlanır. Havluya geçen su temiz bir kaba sıkılarak alınır. Ardından suyun içine üç yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı ile bir yemek kaşığı kadar bal katılır. İyice karıştırıldıktan sonra buzdolabında donana kadar bekletilir. Donduktan sonra kullanıma hazırdır.

2- Pancar İle Ruj Yapımı – Şems Aslan Tarifi

Bir cezvede bir yemek kaşığı bal mumu eritildikten sonra soğumaya bırakılır. Ardından pancar yıkanıp rendelenir ve bir tülbent ile sarılarak suyu alınır. Tülbente toplanan su temiz bir kaba sıkıldıktan sonra eriyip soğuyan bal mumu ile karıştırılır. İyice karıştırıldıktan sonra bir çay kaşığı kadar zeytinyağı ve eczanelerden satın alınabilecek E vitamininden iki damla damlatılır. Buzdolabında donduktan sonra kullanıma hazırdır.

3- Vazelin Ve Gliserin İle Ruj Yapımı

Bir yemek kaşığı kadar vazelin su kaynayan bir tencere üzerinde duran kapa koyularak eritilir. Eridikten sonra içine bir tatlı kaşığı kadar gliserin ile bir çay kaşığı kadar vanilya eklenir. Rujun renkli olması isteniyorsa istenilen renkte gıda boyası kullanılır. Bir çay kaşığı gıda boyası ideal ölçüdür. Hepsi eklendikten sonra iyice karıştırılır ve dondurulduktan sonra kullanılır.

Yapılan rujda dolgunlaştırıcı etki görülmesi isteniyorsa bir-iki damla nane yağı, karabiber yağı veya toz zencefil eklenebilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir