Binance

Ev Kredisi Çekmek İsteyenlere Tavsiyeler

Ev Kredisi Çekmek İsteyenlere Tavsiyeler
Ev Kredisi Çekmek İsteyenlere Tavsiyeler

Ev Kredisi Çekmek İsteyenlere Tavsiyeler

Ev alma hayali kuran ve bunun için neredeyse bütün bankaların sunduğu kredi imkanlarını en ince detayına kadar araştırmak zorunda kalan tüketicilere, bu hayallerini gerçeğe dönüştürme yolunda kolaylıklar sağlayacak önerilerde bulunmak amacıyla bu makalemizi kaleme aldık. Kredi çekme işlemlerine başlamadan önce alınacak evin araştırılması iyice yapılmalı, evin ikamet etmek amacıyla mı yoksa yatırım amacıyla mı satın alınacağı belirlenmelidir. Bu bile tüketicilerin kredi alırken rahat davranmasını sağlayabilecek bir durumdur. Çünkü ikamet için alınacak evin özellikleri detaylı bir inceleme gerektirirken, yatırım amaçlı alınabilecek evin planlaması uzun dönem etkenleri düşünülerek yapılmalıdır. Alınacak konutun iç mekân ve dış mekân özellikleri iyi analiz edilmelidir.

Nasıl Analiz Edilir?

Hayalini kurduğunuz evi almadan önce bulduğunuz evin bulunduğu konumu, işyerinize, varsa çocuğunuzun okuluna, durağa, hastaneye vs. mesafesi hakkında değerlendirmeler yapmalısınız. Bu özelliklerin birçoğu hem ikamet amaçlı alınacak olan evlerde hem de yatırım amaçlı alınacak olan evlerde önem arz etmektedir. Belirleyeceğiniz kriterlere göre bir liste hazırlamak sizin için kolaylık sağlayacaktır. Eğer bu konular hakkında yeterli bilgi sahibi değilseniz, çevrenize ve ailenize danışarak yardım istemeniz de sizin için faydalı olacaktır. Aklınızda bulunan özelliklere karar vererek satın almak istediğiniz evi bulduktan sonra artık bankadan kredi alma işlemlerine geçebilirsiniz. Peki, ev kredisi çekeceklere tavsiyeler nelerdir?

Ev Kredisi Çekmek İsteyenlere Tavsiyeler

Ev ararken bankaların kredi vermekte sorun çıkarmayacağı tarzda evlere bakmak, işlemlerinizi hızlı gerçekleştirebilmek adına sizlere kolaylık sağlayacaktır. Almayı düşündüğünüz evin tapu durumunun bankaların kredi verme kriterlerinden biri olduğunu unutmamalısınız. Zira bankalar ipotekli ya da hisseli evlerin yanı sıra kat mülkiyeti olmayan daireler için de kredi talebinizi reddedebilir. Dairenin tapu durumunu resmi kurumlardan sorgulamanız önerilir. Alacağınız konutun inşaat projeleri dâhil tadilat ve ilave işlemleri varsa bunları da kontrol etmeniz tavsiye edilir.

Çünkü projeye aykırı ilave ve tadilat işlemleri olması halinde yıkım işlemi gerçekleştirilebilir. Ardından kredi hesaplarınızı iyi gerçekleştirmeniz, bunun için de bankanın evin tam değeri üzerinden kredi vermeyeceğinizi hesaba katmanız gerekir. Ardından ne kadar peşinat ödeyeceğinizi, bankaya ödeyeceğiniz aylık taksit tutarlarının ne olacağını iyice analiz etmeli ve araştırmalısınız. Bankada size yöneltilecek sorular ve istekleri iyice araştırarak bankaya gitmeniz işlemlerinizi daha da hızlandıracak etkenler arasındadır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir