Binance

Ev Hanımlarına İş İmkanı: Örgü Oyuncak Yapımı

Ev Hanımlarına İş İmkanı: Örgü Oyuncak Yapımı
Ev Hanımlarına İş İmkanı: Örgü Oyuncak Yapımı

Ev Hanımlarına İş İmkanı: Örgü Oyuncak Yapımı

Ev hanımlarına özel iş imkanlarını araştırmaya devam ediyoruz. Evde iş imkanı arayan ev hanımlarınının şüphesiz yönelecekleri birçok alan bulunmaktadır. El yapımı ürünler bu alanların başında gelmektedir. Özellikle el becerisi gerektiren kişiye özel örgü işleri büyük rağbet görmektedir.

Örgü işini öğrenmek oldukça kolaydır ve günümüzde bunun nasıl yapılacağını gösteren bir sürü online kaynak vardır. Eskiden çoğu kadın örgü işini kitaplardan ve dergilerden öğrenirdi. Ancak bugün YouTube var ve bu işi videolardan öğrenmek daha kolay.

Örgü işleri masrafsızdır, iyileştiricidir ve portatiftir. ( otobüs beklerken veya yolculuğa çıktığınızda örebilirsiniz) Günümüzün kitlesel tüketim hareketi bazılarını sıkmaya başlamıştır. İnsanlar organik hissi veren daha benzersiz ürünlerin peşinden gitmeye başlamıştır. Bu da ev hanımları için iş imkanlarının kapısını daha da aralamıştır. Bu yazımızda sizlere ev hanımları için yaratıcı bir iş imkanı olan amigurumiden(örgü oyuncak) bahsedeceğiz.

Örgü oyuncakların veya hayvanların hemen hemen bütün parçaları ( örneğin baş, kollar, vücut, ayaklar ) bir halkanın etrafının tığ ile örülmesiyle şekillenir. Size tavsiyemiz “sihirli halka” tekniği ile başlamanızdır. (aşağıdaki videoyu izleyin)

Sihirli halka tekniğini öğrendikten sonra sıra geldi halkaların etrafını sık iğneyle arttırmaya. Aşağıdaki video sık iğneyi nasıl yapacağınızı gösteriyor. İlmiklerin sayısını arttırarak topu dışarı doğru genişletirsiniz. Sık iğne de uzmanlaştıktan sonra bütün oyuncak bebeklerinizi veya hayvanlarınızı bu basit teknikle yapabilirsiniz.

Yuvarlağı şekillendirmek için bir sürü sıra yaptıktan sonra sıra geldi ilmekleri azaltmaya. Aşağıdaki videoyu izleyerek ilmek azaltma tekniğini öğrenebilirsiniz.

Örgü oyuncağınızın bütün vücut parçalarını ördükten sonra bunları birleştirmeli ve yeniden örmelisiniz. Aşağıdaki yardımcı videoları izleyerek tekniği öğrenebilirsiniz.

Örgü oyuncak nasıl yapılır?

Oyuncak bebek veya hayvan örmek için tığ modellerini nasıl takip edeceğinizi ve okuyacağınızı öğrenmeniz gerekir. Bazı önemli terimler aşağıda yer almaktadır.
Zincir
Sık iğne
İlmek arttırma
İlmek azaltma
İlmek
Atlama

Oyuncak hayvan veya bebek örmeye yeni başlıyorsanız satın almanız gereken temel malzemeler aşağıda listelenmiştir.

1 – Tığ: alüminyum tığları tavsiye ederiz. Farklı desen ölçüleri için farklı tıp ölçüleri kullanmanız gerekecektir. İşte bu nedenle farklı tığlardan oluşan bir tığ seti almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yün için tavsiye edilen tığ ölçüsünün 2-3 boy küçüğünü kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ben genellikle 2.00 mm’lik tığ kullanırım çünkü küçük tığ daha sıkı örmemi sağlar. ( bol değil daha az delikli )

2 – Yün: farklı renk seçeneklerine sahip farklı türde yünler vardır. İnsanların çoğu bükme yün veya akrilik yün kullanır. Bu sayede dolgu oyuncaklar daha sağlam olur ve çok kabarık olmaz. Tabi bazı zamanlarda örgü oyuncaklarınızın kabarık olmasını isteyebilirsiniz. O zaman yün gibi doğal iplerden kullanmanız gerekir. Ben merserize kullanmaktan da hoşlanırım çünkü sağlam ve parlak olur. Zaman geçtikçe sizde kendi yün koleksiyonunuzu oluşturacaksınız çünkü farklı modeller için farklı renkler kullanmanız gerekecek.

3 – Makas: yünleri temiz bir şekilde kesebilmek için iyi ve keskin bir makas alın. Yünlerin sonunun saçaklanması sinirinizi bozar.

4 – Vidalı gözler: Örgü oyuncakları ilk yapmaya başladığımda vidalı göz boncuk kullanıyordum. Ayrıca vidalı göz kullanmak daha kolaydır ve daha güzel gözükür. İşi bitirmeye yakın vidalı gözleri ekleyin. Vidalı gözleri internet üzerinden alabilirsiniz.

5 – Yün iğnesi: bu iğneler yün oyuncağın parçalarını bir araya getirmek için kullanılır. Yünü dikeceğimiz için büyük iğnelere ihtiyacımız olacaktır.

6 – İğneye iplik geçirme aleti: iplik geçiriciler sayesinde iğneye ipliği kolaylıkla geçirirsiniz.

7 – Nakış ipi: nakış ipliği genellikle bileklikler yaparken kullanılır. Yün oyuncaklarda da burunları, ağızları ve bazen de dekoratif parçaları dikmek için kullanılır. ( örneğin ayı ayakları, püsküller )

8 – Keçe: keçeler sıklıkla burun ve kulak kıvrımları, eller ve ayaklar için kullanılır.

9 – Polyester lif dolgu: yün oyuncaklarınızı bu malzeme ile dolduracaksınız. Yün oyuncaklarınızı uygun şekilde doldurduğunuzdan emin olun. Az kullanırsanız esnek olur çok kullanırsanız patlar.

Örgü oyuncakları nasıl pazarlarım?

Örgü oyuncaklarınızı yapmayı öğrendikten sonra sıra geldi bu işten para kazanmaya. Evde yaptığını örgü oyuncaklarınızı senyapsensat.com, gittigidiyor, sahibinden.com, etsy.com gibi sitelerden satabileceğiniz gibi çevrenizdeki yerel dükkanlara da kolaylıkla satabilirsiniz. İsterseniz yaptığınız örgü oyuncaklarınızı bu yazımız üzerinden de pazarlamanız mümkün. Bunun için yazımıza, ne tür oyuncaklar yaptığınızı, nerede yaşadığınızı ve size ulaşabilecekleri bir mail adresinizi bırakarak yorum yapmanız yeterli olacaktır.

Evde iş yaparak para kazanmak isteyen ev hanımları için iş imkanlarını ve evde ek iş fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir