Binance

Erişime Engelli Sitelere Nasıl Girilir?

Erişime Engelli Sitelere Nasıl Girilir?
Erişime Engelli Sitelere Nasıl Girilir?

Erişime Engelli Sitelere Nasıl Girilir?

Türkiye’de, erişime kapatılmış sitelere girmenin çok basit yolları var. Ancak yasaklanmış sitelerin kapatılmasının bir sebebi olmalı ki bu sitelere erişim sağlanmasın.

TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) tarafından engellenen sitelerin büyük çoğunluğu, müstehcenlik, çocuk istismarı, fuhuş, illegal bahis firmaları ve Atatürk aleyhine yapılan suçlar nedeniyle kapatılmıştır.

Bu yüzden, bu tür sitelere girerken olabildiğince dikkatli olmak gerekir.

Kredi kartı veya şifreniz gibi, size özel bilgilerinizi paylaşmadan önce ilgili sitenin güvenlik sertifikasını kontrol etmelisiniz. Yasaklı sitelere girmenin en iyi yollarından biri VPN(Virtual Private Work) kullanmaktır.

VPN

VPN (Virtual Private Work) yani “sanal özel ağ” demektir. VPN uygulamaları, bağlantınız da güvenliğinizi sağlar ve kimliğinizi korur. IP (Internet Protocol Adress) sürekli değişir.

İnternet protokol adreslerini kimlik numaranız gibi tanımlayabilirsiniz. Bu kimlik numaraları sürekli değişirse ne olur?

Bulunmanız ya da bir yerde iz bırakmanız neredeyse imkansız hale gelir. Yani sonuç olarak, güvenli bir şekilde sörf yapabilirsiniz.

VPN’ler Ücretli mi?

Ücretli ve ücretsiz versiyonları piyasada bulunmaktadır.

Bilgisayardan daha çok mobil telefonlara hizmetini ciddi bir şekilde gösteren bu firmalar, bağlantınızı hızlandırmak için çeşitli ülkelerin IP adreslerine güvenli bağlantı yapmanızı sağlıyor.

Bunun için belli bir ücret alıyorlar tabi, ancak ücretsiz versiyonları da en az ücretliler kadar işinize yarayabilir. Üstelik sınırsız bir şekilde.

En Popüler Vpn Uygulamaları

DNS ya da proxy ayarlarını kurcalayıp erişime engelli sitelere girmek zamanınızı alabilir ve tek bir tuşa basarak amacıma ulaşmak istiyorum diyebilirsiniz.

En popüler VPN uygulamaları arasında gösterilen Hotspot Shield, başarılı bir şekilde görevini yerine getiren uygulamalar arasında üst sıralarda diyebiliriz.

Kullanımı oldukça basittir. Bunun yanında Tunnel Bear, CyberGhost, Private Tunnel, Spotflux Lite gibi VPN uygulamaları da işinize yarayacaktır.

Ayrıca kullandığınız arama motorlarına bağlı eklentileri kullanarak VPN uygulamalarını ekleyebilirsiniz.

Örneğin, Chrome kullanıyorsanız en çok tercih edilenlerden biri olan “ZennMate”i kullanabilirsiniz.

DNS Ayarlarını Değiştirme

DNS sunucularını değiştirerek erişime engelli sitelere giriş yapılabilir.

Bunun için bilgisayarınızın sol alttaki “başlat” bölümünden “denetim masası”na girip, ağ ayarları bölümünden “yerel ağ bağlantısı” kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Ardından farenizi sağ tıklatıp özellikleri açın. Burada, Internet Protokolü(TCP/IPv4) kısmına tıklamanız ve DNS ayarlarını değiştirmeniz gerekmektedir.

En popüler DNS numaralarından biri olan Google DNS’yi (8.8.8.8 – 8.8.4.4.) kullanabilirsiniz. Diğer popüler DNS numaraları; Open DNS Home: 208.67.222.222 – 208.67.220.220.,Comodo.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir