Binance

Epilepsi Nedir?

Epilepsi Nedir?
Epilepsi Nedir?

Epilepsi Nedir?

İnsanlar arasında kriz hastalığı olarak bilinen epilepsi, beynin aktivitesinin sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen aktivite sonucu bozulması ile oluşan klinik bir hastalığa verilen isimdir.

Epilepsi krizi olarak bilinen bu klinik hastalık, kendini epileptik nöbetler ile gösteriyor. Böylece bu hastalık hastada gelip geçici bilinç kaybına yol açmaktadır.

Yaygın Hastalık

Epilepsi hastalığı oldukça yaygın olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Toplumda görülme riskinin yüksek olduğu bu hastalık, erkek ve bayan arasında bu hastalığın görülme oranında herhangi bir farklılık bulunmuyor.

Böylece toplumda en fazla görülen bu hastalık belli bir yaş grubunda değil herhangi bir zamanda ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklarda 16 yaşa kadar en sık olarak görülen hastalıklar arasında yer alan epilepsi hastalığı, 65 yaşından sonra sıklıkla artmaktadır. Böylece gittikçe yaygınlaşan bu hastalığın tedavi süreçleri de hızla artmaktadır.

Erken Teşhis

Çocuklarda görülen epilepsi hastalığının önüne geçmek, anne ve babanın gözlemleri için önemli rol oynamaktadır.

Erken yapılan teşhis esnasında önlemi alınabilecek bu hastalık sayesinde çocuklarda erken yaşta epilepsi hastalığının önüne geçilmektedir.

Anne ve babalar için önemli görevler arasında yer alan bu gözlem işlemi sayesinde artık çocuklarda görülen epilepsi hastalığı azaltılabilir.

Yapılan gözlemler arasında çocuğun arada bir hapşırması, algılanmayan kötü kokuları algılaması, gözünün dalması, birkaç saniye boş boş bakınması gibi durumlar sonucu anne ve babalar erken teşhis için nöroloji kiminle mutlaka başvurmalıdırlar.

Tedavi Yöntemleri

Epilepsi hastalığı tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer aldığı için, bu hastalığın geçmesi için birçok yönteme uygulanmaktadır.

Bu yöntemler arasında ilaç tedavisi, epilepsi cerrahisi ile hastalığın iyileştirilmesi, beyine pil yerleşimi gibi tedaviler yer almaktadır. Böylece bu tedaviler sayesinde artık bu hastalığı atlatmak kısa sürede gerçekleşmektedir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir