Binance

En Uygun Yatırım Şekli Nedir?

En Uygun Yatırım Şekli Nedir?
En Uygun Yatırım Şekli Nedir?

En Uygun Yatırım Şekli Nedir?

Milyonlarca birey, geleceklerini nasıl güvene alacaklarını araştırmakta fakat, en uygun yatırım şeklinin hangisi olduğuna bir türlü karar verememektedir.

Eğer, ileriye dönük bir yatırım yapılması planlanıyorsa, bireylerin ilk olarak ne kadar bir bütçe ile birikim yapabileceklerine karar vermeleri gerekmektedir.

Çünkü, piyasada onlarca yatırım yolu bulunmaktadır ve bu yatırım yollarının neredeyse tamamında farklı ekonomik bütçedeki kişiler bulunmaktadır.

Bu aşamayı tamamladıktan sonra, hangi yatırım kanalına geçilmesi gerektiğine karar verilebilir.

Yapılan ilk araştırmalarda, genellikle bireysel emeklilik sistemlerinin uygunluğu kişilerin dikkatini çekecektir ve en uygun yatırım şekli, günümüz şartları ile tam da budur.

Çünkü, bireysel emeklilik sistemine kayıt olmak için, çok yüksek tutarlarda tasarruf birikimi yapmanıza gerek yoktur.

Birçok yatırım kanalına göre de daha az riskli olan bu sistemde, asıl cezbedici durum ise, yatırım tutarlarına devlet tarafından eklenen desteklerdir.

Çünkü, bireysel emeklilik hesabı açtıran bireyler, her ödeme işleminde yüzde yirmi beş oranında devlet katkısı almaktadır.

Bunu matematiksel bir açıklama ile ifade edecek olursak; aylık 100 Türk Lirası bireysel emeklilik yatırımı için, ana paranıza 25 Türk Lirası’nda bir katkıdan söz edebilmemiz mümkündür.

Bu katkılar, ana paradan hariç olarak uzun dönem üzerinden hesaplandığında bile, ne kadar kazançlı bir yatırım aracı olduğu görülecektir.

En uygun yatırım şekli olarak bireysel emekliliği ilk plana koymamızın sebeplerinden bir diğeri ise, fon getirileridir.

Bireysel emeklilik sisteminde, kişilerin ana paraları vadesiz mevduat hesaplarında olduğu gibi sabit kalmayacaktır.

İsterse kişiler kendi tercihleri ile bir fon üzerinden işlem yapabileceği gibi, anlaşmalı sigorta firmasının kararlarına göre de fon belirlemesi yapılabilecektir.

Fon getirileri, kimi zaman sigorta firmalarının borsa sisteminde bulunan hisse değerlerine endekslenirken, kimi zaman da döviz kurları baz alınarak hesaplanacaktır.

Bu da, endekslenen fonun değerindeki artışların, sizlerin birikimine doğrudan etki yapacağını ifade edecektir.

Aylık düzenli ödemeleriniz sayesinde, kendi tasarruf birikimleriniz bireysel emeklilik hesabınızda giderek artarken, bu birikimlerinize hem devlet desteklerinin eklenmesi hem de fon getirileri sağlanması, yatırımın ne kadar uygun olduğunu anlamanızda bir kez daha yardımcı olacaktır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.