Binance

En Eğlenceli Aile Oyunları

En Eğlenceli Aile Oyunları
En Eğlenceli Aile Oyunları

En Eğlenceli Aile Oyunları

Aile ile oynayabileceğiniz birbirinden farklı onlarca oyun bulunmaktadır. Ancak herkes tarafından bilinen belli başlı oyunlar vardır.

Tabu

Tabu aile ile oynanabilecek en güzel oyunlardan biridir. Oyunda birçok kart bulunur. Kartların üst kısmında büyük harfle yazan kelimeler bulunur. Altında da yasaklı dediğimiz 5 adet kelime bulunur.

İki grup olarak oynanır. Amaç belli bir süre zarfında üstte yazan kelimeyi alttaki kelimeleri kullanmadan anlatmaktır. Oyun sonunda en çok kelime anlatan takım kazanır.

Monopoly

Monopoly aslında bir emlak oyunudur. Aile ile eğlence istiyorsanız tam size göre. Oyunda her oyuncunun bir simgesi olur. Başlangıçta her oyuncuya belli miktarda oyun parası verilir.

Atılan zara göre sayılarak simge ilerletilir ve oyun üzerinde bulunan yerler parayla alınmaya çalışılır.

Eğer başka bir oyuncu attığı zar sonucunda sizin aldığınız yere gelirse size belli bir miktar kira ücreti ödemek zorunda kalır.

Aynı renkte olan bütün yerleri alırsanız ev veya otel dikerek kira gelirinizi artırmış olursunuz. Bu sayede sizin yerinize gelen kişi çok yüksek miktarlarda kira öder ve sonunda iflas eder.

Amaç tüm oyuncuları iflas ettirerek en sona kalmaktır. Sona kalan kişi oyunu kazanmış olur.

Jenga

Bu oyunda eşit uzunluk ve kalınlıkta kesilmiş tahta parçaları bulunmaktadır. Bu tahta parçaları düzgün bir zemin üzerine üçer parça üst üste gelecek şekilde yerleştirilir.

Her oyuncu diğer parçalara değmeden bir tahta parçasını aradan çıkarır ve en üste koyar.

Oyuncu hangi taşa dokunursa onu almak zorundadır. Hangi oyuncu tahta parçasını alamaz ve diğer parçaları devirirse oyunu kaybeder. Kaybeden oyuncuya ceza verilir.

Tombala

Özellikle aile ile oynandığında en zevkli, en eğlenceli oyunlardan biridir. Türk milleti olarak bizde yılbaşı gecesiyle özdeşleşmiş bir oyundur.

1’den başlayarak belli bir sayıya kadar üzerinde sayı yazan yuvarlak pullar bulunur ve pullar bir kesenin içine konulur. Üzerinde 3 sıra halinde toplamda 15 adet sayı bulunan kâğıtlar oyuncular tarafından seçilir.

Keseden tek tek sayılar çekilir ve yüksek sesle okunur. Eğer oyuncunun elinde bulunan kâğıtta söylenen sayı varsa o sayının üzeri kapatılır.

Oyuncu bir sırada bulunan tün sayıları herkesten önce kapatırsa çinko diye bağırır ve birinci sırayı tamamlamış olur.

Birinci sıra bittikten sonra sayı çekilmeye devam eder. Eğer oyuncu ikinci sırayı da herkesten önce tamamlarsa bu kez tombala diye bağırır. Böylece iki sırayı herkesten önce dolduran ve tombala diyen oyuncu oyunun kazananı olur.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir