Binance

Elektrik Olmadan Telefon Nasıl Çalışır ?

Bazı icatlar vardır ki; bir dönemi kapatıp başkasını açar. İcadından sonra hiç bir şey eskisi gibi olmaz. Kar yağdıktan sonra Güneşin çıkıp karları eritmesi gibi; önceki alışkanlıkları eritir. Telefon hiç şüphesiz bu tip icatlardan biridir.

 

İlk başlarda bir telefona sahip olabilmek çok önemli bir ayrıcalıktı. Bunun için yıllarca sıra beklenir, büyük bedeller ödenirdi. Bir konuşma yapmak için santrale isim yazdırılır ve saatlerce hatların boşalıp, sıranın gelmesi beklenirdi. Zaman geçtikçe telefon hizmeti yaygınlaştı, hızlandı ve ucuzladı. Herkes tarafından kullanılır oldu.

 

Telefon toplumumuzda yaygınlaştıkça pek çok alışkanlığı bitirdi. Mektup, telgraf gibi haberleşme yöntemlerini unutulma noktasına getirdi. Bununla da yetinmeyen telefon, ceplerimize de girerek iletişimde çığır açtı. Devamlı ilerleyen telefon teknolojisi, gün geçtikçe çığır açmaya devam etti. Akıllanan telefonlar, hayatımızın bir parçası olmaktan öte, yaşamsal bir ihtiyaç olmaya başladı. Telefonumuz olmadan hayatımızı sürdüremeyecek hale geldik. Telefonumuzu unutursak, kendimizi eksik hissediyoruz.

 

Telefonun bu denli gelişmesi kendisi için de bir tehdit oluşturmaya başladı. Telefonların ceplere girmesi; sabit telefonlara olan rağbeti azalttı. Buna rağmen internet için sabit telefon hatlarının tercih edilmesi; sabit telefonların önemini yitirmesini önledi.

 

Hala kullanımda olan sabit hatların sisteminde, şebeke elektriğine oranla düşük voltajda elektrik kullanılmaktadır. Bu elektriği bazen şaka amaçlı kullanırdık. Arkadaşımıza telefon kablosunda arıza olduğunu söyleyip; kabloyu tuttururduk. Bu sırada telefonu çaldırıp, gelen elektrikle çarpılmasını sağlayıp gülerdik. Hatta yasak olmasına rağmen, telefon hattının elektriğiyle radyo çalıştıran birini görmüştüm.

 

Aklımıza şu soru gelmişti; Elektrikler gitse bile telefonlar nasıl çalışmaya devam eder? Bunun cevabı basittir. Telefon hatları enerjilerini şebekeden almazlar. Sabit telefon hizmeti veren şirketlerin kendilerine ait depolama sistemleri vardır. Elektrikler kesilse dahi akülerden sistem beslenmeye devam eder.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir