Binance

E-Ticaret Sitesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet üzerinden satış işlemini gerçekleştirebileceğiniz asli platform e-ticaret sitesi dir. Bu yüzden bir sanal mağaza açarken başarınızı etkileyebilecek en önemli konulardan biri de şüphesiz e-ticaret sitenizi nasıl kuracağınız olacak.

Burada önemli bir noktanın altını çizmekte fayda var. Şirketinizin bir internet sitesi olması, e-ticaret sitesi sahibi varolduğunuz anlamına gelmeyebilir. (Şirketiniz varolduğunu varsayarak bu süreci anlatmaya devam ediyoruz. Eğer bir şirketiniz yok ise şirket kurmak ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.)Eğer bir internet sitesinde sadece o şirketin iletişim bilgileri yada ürün kataloğu gibi kısımlar var ise e-ticaretten çok internet destekli tanıtım yapmış olursunuz. Peki, e-ticaret sitesi kurmak için lüzumlu olanlar neler?

İşletmenizin e-ticaret sitesi sahibi olması için satın alım işlemlerininde bu site üzerinden yürütülmesi gerekiyor. Yani potansiyel müşterilerinizin istedikleri ürünü ödeme yaparak derhal sipariş edebilmeli. Hemde bir e-ticaret sitesinin tasarımın da, ödeme katagorilerin de, müşteri ilişkilerin de ve altyapı da normal siteden rastgele bir farkının olması lüzumlu. Dilerseniz bu farklara birlikte bakalım…

Sanal Mağazanızın Tasarımı

E-ticaret sitenizin tasarımın da 2 asli bileşenin öne çıkması faydalı olacaktır. Birincisi kullanım kolaylığı. Bir potansiyel müşterinin aradığı ürünü kolaylıkla bulabilmesi ve zorluk çekmeden sipariş verebilmesi tasarımda asli hedeflerinizden biri olmalı. Karmaşıklıktan uzak bir tasarımın yanında, potansiyel müşterilerinizin site içerisinde nerede olduklarını kolaylıkla bulabilecekleri araçlar da işe yarayabilir. Örneğin iyi bir kategori yönetimi ile hazırlanmış navigasyon çubukları ve ayrıca bir arama çubuğu kullanıcıların aradıklarını bulmalarında oldukça yardımcı olabilir. IdeaSoft’un profesyonel temaları ya da konsept e-ticaret temaları bu konuda çok işinize yarayabilir.

Ödeme Seçenekleri ve Güvenliği

Kullanıcıların e-ticaret sitesilerinde aradıkları önemli özelliklerden biride farklı ödeme tiplerine izin verilip verilmediği. Bir kullanıcı kredi kartı ile ödeme yapar iken bir diğeri PayPal gibi ödeme sistemlerini ya da havale yolunu seçebilir. Bütün bu isteklere önceden hazırlıklı olmanız e-ticaret sitenizin geleceği açısından son derece önemli.

Ödeme hususu ile ilgili ilgi edilecek en önemli kısımlardan biri de güvenlik. Kullanıcılar alış veriş yaptıkları sitelerde kişisel bilgilerinin güvende olmasını istiyorlar. Bunun için SSL gibi bir şifreleme sertifikası ile alış veriş bilgilerinizi korumanız faydaınıza olur. Bilgilerin bu tür bir koruma sistemi ile korunduğunu anasayfanız da belirtirseniz bundan haberdar olan potansiyel müşterileriniz sizi daha kolay tercih edebilirler.

Müşteri İlişkileri

Ziyaretçiler sanal mağazalardan alış veriş yapar iken, geleneksel mağazacılıkta varolduğu gibi yüzyüze görüşme imkanı bulamıyorlar. Bu da müşteri ilişkilerinde e-ticaret sitelerinin daha hassas davranmalarını gerektirebiliyor. Potansiyel ve sahip olunan müşterilerinizle ne kadar sağlam bağlar oluşturursanız, onların size güven duymasını da o derece kolaylaştırmış olursunuz. Size güvenleri arttıkça sitenize çektiğiniz trafik de artar. Müşterilerden gelen mesajlara derhal cevap vererek istenildiği her an onların yanında olacağınız mesajını vermeniz olası. Sorunlarına kısa sürede cevap verebildiğiniz ve etkili çözümler sunabildiğiniz sürece sizi güven edilir bulacaklardır.

Yazılım Altyapısı

Bir e-ticaret sitesinin altyapısı, o sitenin bilgilerinin bulunacağı serverlar, server bakımı ve diğer teknik detaylar için çalıştırılacak personel gibi kısımları için kullanılan bir terimdir. İyi bir e-ticaret altyapısı sizi çıkması olası teknik sorunlardan korur ve müşterilerinize daha iyi hizmet verebilmenizi sağlar. Kendi altyapınızı oluşturmak, eğer teknik bilginiz ya da bu işe ayıracak uzun vadeli bir zamanınız yoksa sizi zorlayan bir iş olabilir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir