Binance

E-Mail Adresinden İP Numarası Sorgulama

E-Mail Adresinden İP Numarası Sorgulama
E-Mail Adresinden İP Numarası Sorgulama

E-Mail Adresinden İP Numarası Sorgulama

E-Mail Adresinden İP Numarası Öğrenme

Internetten sürekli elektronik posta kutunuza yağan tehdit ya da küfür dolu e – postalardan (e-mail) bıktıysanız, size bu postaları gönderen `sanal suçlu`yu avlamanın yolu var.

Bu iş izleyeni izlemek prensibine dayanıyor.Böyle bir durumda karşılaşırsanız `Sanal suçluyu` bulmanın ilk adımı da, gelen e – postaların `internet protokol numarasını (IP nosu)` belirlemek.

Bu IP numarasının kolaylıkla belirlendiğini belirten uzmanlar, bu yolla art niyetli kişiye kolaylıkla ulaşılabildiğini belirtiyor.

Internette sanal suçlu avı, ev ya da işyerinizdeki bilgisayarınıza tehdit dolu bir e – posta ulaşmasıyla başlıyor. Işte, adım adım `sanal suçlu`yu takibin yolu:

Önce kimliği meçhul, tehdit dolu e – postanın IP numarasını bulun

1-Ekranın sol üst köşesindeki `dosya` bölümünü tıklayın.
2-`Seçenekler` bahsinden `özellikler` bölümüne girin.
3-Buradan `ayrıntılar` bölümünü seçin.
4-Sağ alt köşedeki `ileti kaynağı`nı tıklayın.
5-Burada `recieved from (kimden alındığı)` bölümünde `000.000.00.0` düzeninde çeşitli rakamlardan oluşmuş bir numara göreceksiniz. Işte bu, her bilgisayarda olması gereken IP yani internet protokol numarası.
6-Bu numaranın kime ait olduğunu bulmak için RIPE Network Coordination Centre adlı web adresine girin.
7-Bu sitede, Asya – Pasifik, Avrupa ve Amerika`ya ait üç ayrı arama motorunda elde ettiğiniz IP numarasının kimliğini arayın. (Hangi ülke, hangi şirket ya da oluşum olursa olsun, IP adresi bilgileriyle bu sitede çıkıyor.)

Size Mail Gönderen Kişinin Gönderdiği Mailinden IP Numarasını Bulmak İçin Yapılması Gerekenler

Hotmail kullanan arkadaşlar için:

1- Hotmail adresinizi açıp posta (gelen) kutunuza girin.
2- e-posta adresinde sana mail gönderenlerden kimin ip sini öğrenmek istiyosan, o kişinin mailine gelip, maili açmadan fareyle o kişinin gonderdiği maile sağ tıklayın. Açılan menü penceresinde kaynağı göster deyin.
3- Kaynağı göster dediğinizde bir sayfa açılacak. Burada Return-Path ve from yazan yerde size maili gönderen kişinin email adresi, ve bunların arasında bulunan X-Originating-IP olarak görünen IP, size bu mail gönderen kişinin IP numarasıdır.

Yahoo kullanan arkadaşlar için:

1- Yahoo yu açıp posta kutunuza girin. Size gelmiş olan bir epostayı açın ve epostayı okuduğunuz ekranın en altında ve sağda “Search the web” düğmesinin hemen üstünde bulunan “Full Headers” linkine tıkladığınızda o e-posta ile ilgili tüm bilgiler hotmaildeki gibi mailin üst tarafında görünecektir.
2- Buradaki satırlarda Message-ID yi bulun ve bunun hemen bir üst satırındaki Received satırındaki bulunan IP adresi, size maili yollayanın IP adresidir.
3- Yine en altta sağda “Brief Headers” linkine tıklarsanız da bu özelliği kapatmış olursunuz.

Gmail kullanan arkadaşlar için:

1- Gmail i açıp posta kutunuza girin. Size gelmiş bir epostayı açın ve mailinde içinde ve üst sağ tarafında diğer seçeneklere tıklayın. Buraya tıkladığınızda bir çok seçenek çıkacak.
2- Bu seçeneklerde orjinali göster seçeneğine tıklayın. Böylece o mailin geldiği e-posta ile ilgili tüm bilgiler karşınıza çıkacaktır.
3- Burası yahoo ile tamamen aynı. Buradaki satırlarda Message-ID yi bulun ve bunun hemen alt satırındaki Received satırının altındaki X-Originating-IP deki yazan IP adresi, size maili yollayanın IP adresidir.

IP numarasının kime ait olduğunu bulduktan sonra ne yapmanız gerekiyor?

IP numarası bir şirkete aitse.

İşyeri yüzlerce bilgisayara sahip olabilir. Ancak işyerindeki her bilgisayar, tek servis sağlayıcısı üzerinden çalıştığı için dışarıda tek bir IP ile temsil edilir. Şirkete ait IP numarasını yine RIPE Network Coordination Centre sitesinden bulabilirsiniz. Bu noktadan sonra, şirketteki hangi bilgisayarın sorumlu olduğunu bulmak gerekiyor. Her bilgisayarın şirket bünyesinde kendi `özel IP`si bulunuyor. Bu `özel IP numarası` da şirkette mevcuttur.

IP numarası bir eve aitse

`Sanal suçlu` e – postayı evindeki kişisel bilgisayarından gönderdiyse, IP numarası herhangi bir servis sağlayıcısına (E – Kolay, Superonline, Turk.net vb) ait olacaktır. IP numarasını yine RIPE Network Coordination Centre da aradığınızda, hangi servis sağlayıcısına ait olduğunu da bulacaksınız. Servis sağlayıcıları kişinin ne zaman hangi IP numarasıyla internete bağlandığını bilse de, bunu saklı tutar. Bunun için hukuki yollara, yani savcıya başvurmak gerekiyor.

IP numarası internet kafeye aitse

`Sanal suçlu`nun en zor yakalanabileceği tek yöntem, internet cafelerini kullanması. Çünkü art niyetli kişi e – maili attıktan sonra oradan uzaklaşabilir. Yine RIPE Network Coordination Centre sitesinden bulacağınız IP numarası, bu durumda bir internet cafeye ait olacaktır. Ve sanal suçlu, ancak sürekli aynı internet cafeye gidip bilgisayar kullanırsa, adli merciler tarafından sanal takipten canlı takibe geçilerek bulunabilecektir.

Hotmail ve Yahoo`dan takip

`Sanal suçlu`nun işyeri veya evdeki bilgisayarından, `Hotmail` veya `Yahoo` gibi uluslararası internet tabanlı e – posta sağlayıcılarına girip, sahte isimle `ikinci bir IP numarası` almış olma olasılığı da çok büyük. Bu durumda takip, zor olmasına rağmen mümkün. Hotmail ve Yahoo uluslararası şirketler. Kişinin onlara da `kendi IP` numarası ile bağlanması gerekiyor. Hotmail ve Yahoo da, en son hangi IP`den kendilerine bağlanıldığını kayıtlarından çıkarabiliyor. Ancak yine, bu kez uluslararası hukuki yollara başvurmalısınız.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir