Binance

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir?

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir?
Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir?

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir?

Dukan diyeti, yüksek oranda protein içeren, düşük seviyede karbonhidrat ve yağ tüketimi ile yapılan bir diyet türüdür.

Birçok uzman kişi Dukan diyetini sağlıklı olarak görmese de, kısa zaman içerisinde sonuç vermesi ile birlikte kalıcı bir şekilde kilo verilmesini sağladığı için yinede bu diyet çok tercih edilir.

Dukan diyetinin ilk aşaması atak evresi olarak adlandırılır. Atak evresinde metabolizma olaylarının şaşırtması beklenir.

Aşırı kilolu olan bireylerin depolanmış olan yağları yakabilmeleri için metabolizmasında değişim olması şarttır ve belirli bazı gıdaların tüketimi ile hızlı bir başlangıç oluşturulur.

Dukan Diyeti Faydalı Mı?

Dukan diyeti, kilo vermek isteyen bireyler için tercih edilen bir diyet yöntemidir. Her insanın bünyesindeki var olan farklılıklar yüzünden, bu tip diyetler kişiye iyi de gelebilir kötü de gelebilir.

Dukan diyeti, metabolizma olaylarını çalıştırmayı hedefler. Bu sayede kişi hızlı bir şekilde kilo kaybına uğrar. Dukan diyetinde kilo kaybının çok hızlı olmasının nedeni; su ve kas kitlelerinin azalması ile alakalıdır.

Dukan diyeti, aşırı protein içerir ve karbonhidratlar neredeyse yok denecek kadar azdır. Uzun zamanda verilmiş olan kilolar, geri alma riskini taşır. Bu nedenle vücut dengesinde geri dönüşümü olmayan şeyler yaşanabilir.

Dukan Diyeti Zararları

1) Besin zenginliği açısından zayıf ve dengesiz beslenme açısından sağlıklı bir diyet değildir.

2) Antioksidan ve fitokimyasal maddeler gibi yararlı olan bileşikler ve vücut için gerekli olan vitamin ve mineraller büyük bir çoğunluğundan fayda göremez.

3) Yoğun protein içeren bu diyet, orta yaşlı insanlar için tehlikeli arz eder. Ayrıca gut hastalığının riskini arttırır.

4) Yoğun protein, eksik mineral, vitamin, yağ ve karbonhidrat alımı kas kaybına sebep olur.

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir?

Zayıflamak isteyenler için tercih edilebilecek olan Dukan diyeti nedir ve ne şekilde uygulanır? Sorularının cevaplarının bilinmeli diyeti uygulamak isteyenler için önemlidir.

Fransız beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından hazırlanmış olan özellikle protein ağırlıklı bir diyettir. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler tarafından tercih edebilecek diyet seçenekleri arasında yer almaktadır.

Özellikle Dukan diyeti uygulamak isteyenler için belirlenmiş olan gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Karbonhidratların azaltılması ve protein ağırlıklı şekilde beslenilmesi ile diyet uygulanmaktadır.

Kısa sürede sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenler için özellikle kasların zayıflamasına izin vermeden yalnızca yağı yakımını hızlandırarak zayıflama etkisi oluşturacak diyet seçeneklerinden biri olarak günümüzde tercih edilmektedir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Aşama aşama uygulanacak olan Dukan diyeti nasıl yapılır? Merak edenler yapacakları inceleme sayesinde ayrıntılı bilgi elde ederek her aşamayı uygulayabilirler.

Diyetin etkili olabilmesi için dört aşamadan oluşan diyetin doğru şekilde uygulanması gerekir. Her aşamada özellikle toplamda 100 gıdaya yer verilmektedir. Aynı zamanda kalori kısıtlaması olmadan uygulanmaktadır.

Atak Aşaması

Toplamda 68 tane saf proteinin yenilebilecek bir aşamadır. Ortalama 2-7 gün arasında sürmektedir. Ortalama olarak ilk haftada 1-4 kilo kadar verilmesi mümkündür. Bu aşamada gün içerisinde 1,5 kaşık yulaf kepeğinin yenilmesi mümkündür. Aynı zamanda gün içerisinde 20 dakika kadar egzersiz yapılması gerekmektedir.

Seyir Aşaması

İkinci aşama olarak uygulanmaktadır. 68 tane proteinin yanı sıra 32 adet sebze eklenerek diyete devam ediliyor. Bu süreçte her 6 gün içerisinde 1 kilo verilmesi amaçlanıyor. Gün içerisinde iki kaşık yulaf kepeği yenilebilir. Aynı zamanda günde 30 dakika egzersiz yapılması gerekir.

Sağlamlaştırma Aşaması

Bu aşamada 68 protein ve aynı zamanda 32 sebzenin yanı sıra tam tahıllı ekmek, peynir çeşitleri ve meyve eklemesi yapılmaktadır. Seyir aşamasında kaybedilmiş olan kilolar için sağlamlaştırma aşamasına toplamda 10 gün ekleme yapılır. Gün içerisinde aynı şekilde iki kaşık yulaf kepeği yenilmesi gerekiyor. 25 dakika egzersiz yapılması gerekir.

Dengeleme Aşaması

Son aşama olarak dengeleme aşaması gelmektedir. Bu aşamada tüm gruplardan yiyeceklerin tüketilmesine izin verilmektedir. Yapılan dukan diyeti için bu aşama ömür boyu sürmektedir. Gün içerisinde üç kaşık yulaf kepeği yenilmesi mümkündür. 20 dakika fiziksel aktivitelerin yapılması önemlidir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir