blogRom / Nedir? / Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?
Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti, yüksek oranda protein içeren, düşük seviyede karbonhidrat ve yağ tüketimi ile yapılan bir diyet türüdür.

Birçok uzman kişi Dukan diyetini sağlıklı olarak görmese de, kısa zaman içerisinde sonuç vermesi ile birlikte kalıcı bir şekilde kilo verilmesini sağladığı için yinede bu diyet çok tercih edilir.

Dukan diyetinin ilk aşaması atak evresi olarak adlandırılır. Atak evresinde metabolizma olaylarının şaşırtması beklenir.

Aşırı kilolu olan bireylerin depolanmış olan yağları yakabilmeleri için metabolizmasında değişim olması şarttır ve belirli bazı gıdaların tüketimi ile hızlı bir başlangıç oluşturulur.

Dukan Diyeti Faydalı Mı?

Dukan diyeti, kilo vermek isteyen bireyler için tercih edilen bir diyet yöntemidir. Her insanın bünyesindeki var olan farklılıklar yüzünden, bu tip diyetler kişiye iyi de gelebilir kötü de gelebilir.

Dukan diyeti, metabolizma olaylarını çalıştırmayı hedefler. Bu sayede kişi hızlı bir şekilde kilo kaybına uğrar. Dukan diyetinde kilo kaybının çok hızlı olmasının nedeni; su ve kas kitlelerinin azalması ile alakalıdır.

Dukan diyeti, aşırı protein içerir ve karbonhidratlar neredeyse yok denecek kadar azdır. Uzun zamanda verilmiş olan kilolar, geri alma riskini taşır. Bu nedenle vücut dengesinde geri dönüşümü olmayan şeyler yaşanabilir.

Dukan Diyeti Zararları

1) Besin zenginliği açısından zayıf ve dengesiz beslenme açısından sağlıklı bir diyet değildir.

2) Antioksidan ve fitokimyasal maddeler gibi yararlı olan bileşikler ve vücut için gerekli olan vitamin ve mineraller büyük bir çoğunluğundan fayda göremez.

3) Yoğun protein içeren bu diyet, orta yaşlı insanlar için tehlikeli arz eder. Ayrıca gut hastalığının riskini arttırır.

4) Yoğun protein, eksik mineral, vitamin, yağ ve karbonhidrat alımı kas kaybına sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir