Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer?

Aşırı soğuk ve sıcak havalarda hem kadın hemde erkeklerin dudak kuruluğu şikayetleri artar. Estetik açıdan kötü bir görüntü olan dudak kuruması ve dudak çatlaması, günlük hayattaki aktiviteler sırasında kötü anlara sebep olabileceği gibi acı duyulmasına da yol açıyor. Gülme anlarında, yemek yeme durumlarında dudaklar gerildiği için kurumadan dolayı çatlama meydana gelir ve bu çatlama sonrası acı hissiyati oluşur.
Dudak kuruluğu ve dudak çatlamasına karşı alınacak önlemler şu şekilde olabilir.
1. Az su içmek dudak kuruluğuna neden olabilir. Uzmanlara göre ideal olarak günde 2 litre su içilmelidir. Bu hem dudak kuruluğuna çare olabileceği gibi hemde vücut için oldukça yararlıdır.
2. Aşırı sıcak veya soğuk havalar dudak kuruluğuna büyük etki ettiği için dışarıya çıkarken lip balm kullanabilirsiniz. Lip balm ürünleri nemi koruyarak dudak kurumasına karşı etkilidir.
3. Dudağa bir miktar vazelin ve bal gibi şeyler sürmek kuruluğu önleyecektir.
4. Çay kaşığında balın içine bir kaç damla su ekleyin ve bunu dudağınıza sürün ardından diş fırçası ile doğal dudak peeling yapabilir ve kuruluğa önlem alabilirsiniz.
5. B vitamini içerek besinler tüketmekte dudak kuruluğuna çare olabilir. Örneğin ceviz, dereotu, bulgur, süt, patates, yumurta gibi ürünleri bolca tüketebilirsiniz.
6. Sigara içenlerinde dudakları ciddi derecede kuruyabilir. O nedenle sigara kullanıyorsanız bırakmanızda yarar var. Bu hem genel sağlığınız açısındanda çok önemlidir.
7. Genel olarak bir çok kişi dudak yalama alışkanlığı edinmiştir. Bu nedenlede dudaklar aşırı kuruluğa neden olur. Eğer sizinde dudak yalama alışkanlığınız var ise buna dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir