Binance

Domain Sorgulama

Domain Sorgulama
Domain Sorgulama

Domain Sorgulama

Domain nedir?

Domain, yeni bir alan adı olarak da bilinmektedir. Web sitesinin girişi için önemli bir adım olan domain açmak için kişisel ya da kurumsal bir isim verilebilmektedir. Yeni bir domain açmak için belirli isimler ile tescil ettirmek gerekmektedir.

Yeni bir domain alabilmek için ne kadar erken davranırsanız o isim sizin olabilmektedir. İsmini belirlediğiniz domain için de bir web alan oluşturulması gerekmektedir. Yapılması gereken işlemler ise domain sorgulama işlemi yaparak yeni bir alan adı bulmak ve domain’i tescil ettirmek olacaktır.

Domain tescil işlemi

Yeni bir isim aldığınız domain’de tescil tarihi 1 ila 10 yıl arasında değişmektedir. Bu yılların dışında istenildiği takdirde de uzatılabilmektedir. Tescil tarihi bittiği zaman da web sitesinin yayını durdurulmaktadır.

Tescil işleminde alan adı için en uygun uzantı “com”dur. İsmine ve uzantısına karar verdiğiniz bir alan adını almak için kayıt operatörüne girmek ve o operatörün sitesine üye olmak gerekmektedir. Daha sonra belirlenen domain sepete eklenir ve sahip bilgileri yazılarak ödeme işlemleri tamamlanır. Böylelikle domain’in alımı bitmiş ve tescil işlemleri halledilmiş olmaktadır.

Domain Sorgulama için Tıklayınız!

Domain nasıl alınır?

Domain sorgulama işlemi için ilk önce yukarıdaki butona tıklayınız. Bu sistem sayesinde domain sorgulama işlemi gerçekleştirilecek ve almak istediğiniz alan adını sorgulatmanız gerekmektedir.

Aramak istediğiniz isimi açılan sayfadaki kutucuğa yazınız. Açılan kayıt bilgileri ile hangi domainin dolu ya da müsait olduğunu öğrenebilir ona göre tescil ettirerek sahibi olmaya hak kazanabilirsiniz.

Daha sonra ise alacakları alan adının uzantısını belirlemeleri gerekmektedir. Bu uzantıların bazıları com, com.tr, biz, name, net, co, org, tv, web.tr, gen.tr olmaktadır. Aradığınız alan adı boştaysa bu alan adı uygulanabilir uyarısı alacaksınız.

Size uygun gelen isimi uygun bulduğunuz uzantılı halini seçiniz. Uzantı işleminden sonra da seç butonuna tıklayarak domain sorgulama işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Üyelik işlemlerini gerçekleştirip, bilgileri girdikten ve ödeme işlemini yaptıktan sonra artık alan adı sizin. Siz de bir an önce alan adı almak istiyorsanız mutlaka domain sorgulama işlemi yaptırmalısınız.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir