Binance

Dolar’da Beklentiler Şekillenmeye Başlıyor

Döviz piyasalarında hem yatırımcılar hem de diğer vatandaşlarımızın en fazla takip ettiği durum Dolar ve Dolar’da meydana gelen hızlı artışlardır. Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin tamamlanması ile birlikte gündemden bir an olsun düşmeyen Dolar, şimdilerde ise 2017 yılında nasıl bir değere ulaşacak, yatırımcıların yüzünü güldürecek mi ya da piyasalardaki tüketim mallarında bile meydana gelen artışın nasıl bir hale geleceği konusunda araştırmalara yerini bırakmış durumdadır. Genellikle ekonomi bültenlerinin takip edildiği şu günlerde, Dolar’da meydana gelen dalgalanmaların devam etmesi ve hala istenilen seviyelere düşmemesi, 2016 yılında olmasa bile, 2017 yılındaki umutların filizlenmesinde etkili olacak gibi görünüyor.

Bu kapsamda yayınlanan gazeteler, ekonomi haber ve dergilerine baktığımız zaman, neredeyse sayfalarca 2017 Dolar beklentilerine rastlamamız mümkündür. Her açıdan ele alınması gereken bu konuda, söylentilerin tamamı Dolar’daki artışın Euro ile eşitlenene kadar devam edeceği yönünde olsa da, Merkez Bankası tarafından yapılacak faiz uygulamaları ya da halkın elinde bulundurduğu Amerikan Dolarlarını bozdurması ile, bu artışın uzun bir süre boyunca devam etmeyeceği düşünülmektedir. Bilindiği üzere, üst düzey devlet yetkililerinden gelen açıklamalar ile birlikte, vatandaşlarımız hızlı bir şekilde birikim yaptıkları Amerikan Doları’nı bozdurmuştu. Bu işlemler, döviz piyasalarına anında etki etmiş ve Dolar’da az da olsa bir düşül meydana gelmişti. Her geçen gün artan bu işlemler ile birlikte, 2017 Dolar beklentilerinde de bu durum dikkate alınmaktadır. Eğer, vatandaşımızın bu çabasına karşılık olarak, Merkez Bankası’da uygun bir faiz politikası belirleyip hayata geçirebilirse, Amerikan Dolar’ında meydana gelen artışın duracağı, Türk Lirası’nın tekrar değer kazanacağı düşünceleri biraz daha desteklenmiş olacaktır.

2017 Dolar beklentilerini araştıran kişilere baktığımız zaman, yalnızca Dolar’da eydana gelen değişiklikleri değil, altında meydana gelen haberleri de takip ettiklerini görebiliriz. Çünkü, 2017 yılında birçok altın madeninin devre dışı bırakılması söz konusudur. Böyle bir durum somut bir şekilde gerçeğe dönerse, yapılan bütçe görüşmeleri tekrar düzenlenecek, uygulamaya konulan para ve faiz politikaları da tekrar düzenlenecektir. Bundan dolayı, 2017 yılında döviz piyasalarında oldukça hareketli günler bizleri bekliyor.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir