Binance

Dizel Buji Sorunu

Dizel Buji Sorunu

Dizel Buji Sorunu

Merhaba arkadaşlar sizlere bugün dizel buji sorununu aktaracağız, Benzinli arabalarda buji sorunlarının en başında aslında bujinin ucunun yağlanması ve çabuk kararması gelmektedir. Bunun nedenleri yanma olayı sırasında, ateşleme olayının olması esnasında zamanla aşınmış olan ya da eskiyen supap kapaklarından kaynaklanmaktadır.

Yani kısaca yanma olayı sırasında patlamanın etkisiyle buji etrafına saçılan yakıt ve yağ karışımı tabi ki bu milyonda bir gram olarak oluşur yani olay defalarca arka arkaya gerçekleştiği için yağlanma olur. Bunun tabi ki birçok önleme yöntemi vardır.

Örneğin supapların değişmesi ya da arkalarında bulunan kapatma yaylarının sağlamlaştırılması gibi fakat benzinli araçlarda bu buji sorunları ya da buji kablosu sorunları gibi sorunlarla karşılaşırken aslında dizel otomobiller de ya da dizel motor kullanılan tüm araçlarda kesinlikle ama kesinlikle, dizel buji sorunu ile karşılaşmayız.

Yani istesekte dizel motorda böyle bir sorunumuz olmaz olamaz bunun en önemli nedeni dizel araçlarda buji olmayışıdır. Evet, yanlış duymadınız dizel motorlarda ateşleme yapmak için buji kullanılmaz sadece soğuk havalarda ilk çalışma verimini arttırmak için yakıt ısıtma odaları yâda ısıtma bujileri kullanılır.

Bunlar da bildiğimiz bujiler gibi piston hava-yakıt karışımını sıkıştırdıktan sonra patlamayı gerçekleştirmeye yarayacak kıvılcımı çıkaran bujiler değillerdir. Peki dizel arabalar o zaman nasıl çalışıyor dediğinizi duyar gibi oldum, sevgili okurlar dizel motorlar benzinli motorların çalışma prensiplerinden farklı şekilde çalışmaktadırlar.

Dizel motorda benzinli motorda olduğu gibi hava-yakıt karışımı oluşturulup, silindir içerisine gönderilip sıkıştırılıp yakılmaz silindir içerisine hava çekilir ve bu hava silindir içerisinde sıkıştırılır ve hava sıkışma etkisiyle çok fazla ısınır ve ısınan bu hava üzerine mazot püskürtülür.

Zaten bildiğiniz gibi mazot benzin gibi direk parlamaz fakat yanan ateşe püskürtüldüğü zaman ateş harlanır, ama dediğimiz gibi ısıtma bujileri kullanılır dizel motorlar da bunlar da sorun çıkarabilir en büyük sorun, zamanla eskiyerek görevini yerine getirememesi ve devrelerinin eskimesi, yağlanması gibi nedenleri vardır. Zaten bakım zamanlarında ısıtma bujileri kontrol edilir gerekli zamanlar da değiştirilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir