Binance

Dizel Araçta Gaz Yememe Sorunu

Dizel araçta gaz yememe sorunundan bahsedeceğiz siz değerli okurlarımıza, öncelikle şunu söylemek isterim ki dizel araçlar da oldukça sık rastlanan ve emin olabilirsiniz ki çok pahalı sonuçlarla sonuçlanan arıza çeşididir. Eğer biraz şansınız varsa turbonuz yağsız kalmamış ve arıza vermemiş, enjektörleriniz tıkanmamış yâda arızalanmamış olabilir.

Bunların dışında dizel araçlar da gaz yememe sorunlarının başında gelen durumlar enjektör ağızlarına pislik gelmiş olması ve sadece bu pisliğin temizlenerek fazla paradan kurtulabilirsiniz ama tabi ki güvendiğiniz bir usta olmalı takdir edersiniz ki usta parçadan ve daha uzun süre gerektiren ustadan daha çok para kazanır.

Size değişmesi gerekmediği halde yalnızca ağız yani meme kısmı temizlendiğinde düzeleceği halde değişmesi gerektiğini söyleyebilir, bunun haricin de tabii ki turbo fan kanatlarında kırıklar olması ihtimali de vardır. Çünkü kanatlar kırıldığında hava miktarı düşeceği için motor gaz yememe olayı dediğimiz verim düşüklüğü olayı başımıza gelir. Sadece fan değiştirilerek bu sorunu rahatlıkla çözebilirsiniz.

Bunlar dışında dizel araçta gaz yememe sorunu hava girişlerinin dış etken olan yağ ve toz gibi parçacıklar tarafından tıkanarak gene verim düşüklüğü olabilmesidir.

Hava filtresinin zamanın da değiştirilmemesi de oldukça başımıza sık gelen verim düşüklüğü nedenleri arasında gelmektedir. Bunlar tabii ki bizi en az masrafla bu dertten kurtaracak olan sıkıntılardır. Bunlar dışında ilk başta saydığım enjektör arızası ve turbo arızası oldukça dizel araçlar da başımıza büyük bela olacak sorunlardır.

Aslında şunu belirtmek isterim ki dizel motorlar da 250 bin KM den sonra bunlar başımıza gelecek muhtemel arızalardır. Çünkü tüm parçaların bir ömrü vardır, ne yazık ki bunlar pahalı parçalardır.

İşin aksi tarafı şudur, dizel motorlarda enjektörler grup halinde çalışır ve biri bozulduğunda kısa sürede fark edilmezse diğerlerini de bozar ve enjektörün tanesi ortalama 750TL civarındadır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.