Binance

Dizel Araçlarda Km Sorunu

Dizel Araçlarda Km Sorunu
Dizel Araçlarda Km Sorunu

Dizel Araçlarda Km Sorunu

Dizel araç alımlarından yüksek kilometre araç alınmaz şeklinde yanlış bir söylenti vardır. Aslında dizel araçlarda km sorunu diye bir şey yoktur. Bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konular vardır. Dizel araçların motorları benzinli araç motorlarına göre daha uzun ömürlüdür. Genel ve ağır bakımlarının zamanında yapılmış olması halinde araç gönül rahatlığı ile satın alınarak uzun yıllar boyunca kullanılması mümkün olup sorunsuz olarak 300 ila 400 bin kilometre yol yapılabilir.

Dizel araçlar temiz ve bakımlı kullanıldığında kullanım ömrü olarak benzinli araçlara nazaran çok daha uzun süre kullanılsa da arıza ve bakım masrafı konularında benzinli araçlardan daha avantajlı olduğu söylenemez. İkinci el bir dizel araç alımı yapılacaksa öncelikli olarak aracın mekanik olarak hareketli aksamları dikkatlice işi bilen servislere kontrol ettirilmeli, motor performansı ölçülmelidir. 2. el dizel araç alımlarında satın alınmadan önce aracın kim tarafından nasıl ve ne sıklıkla kullandığı öğrenilmelidir. Servis bakım kartları kontrol edilmeli, Servis işlemleri ne sıklıkla yapıldığı ve orijinal parça ve yan sanayi parça kullanılıp kullanılmadığının araç sahibinden bilgisi alınmalıdır.

Dizel araç sahibi kişinin araç kullanımında özellikle dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu konulara dikkat edildiği sürece aracınızın ne yüksek kilometreden dolayı nede motorundan dolayı hiçbir sorunu çıkmaz. Dizel araçlarda benzinli araçlardaki gibi buji olmadığından yakıtı püskürterek yaktığından dolayı aracın ilk çalıştırılmasından önce kontağın yarım çevrilerek yakıtın ısıtılması bekletilmeli, Bu konuya dikkat edilmez ve yakıtın ısınması beklenmezse kısa zaman içerisinde aracınızda motor arızaları oluşmaya başlar.

Aracınızın periyodik bakımlarını düzenli olarak takip etmeli ve yağ eksilme, Radyatör suyu azalması gibi aracınızın önemli ihtiyaçlarını çok kısa aralıklarla kontrol etmelisiniz. Aracınızın mazot pompası arıza yapmasını istemiyorsanız asla çeyrek depo yakıtın altında kullanmamalısınız. Bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece aracınızın kilometresi ne kadar yüksek olursa olsun motor ile ilgili hiçbir sorun yaşamazsınız

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.